Yritysprofiili

Vkrak Oy

Vkrak Oy:n kotipaikka on Katinala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-05-17. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €104,906 ja liikevoitto €9,247.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3362049-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3362049-2
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Katinala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-05-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-05-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Heikinkuja 6 lh. 1, 13800, Katinala

Tietoa yrityksestä Vkrak Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vkrak Oy:n sijaintipaikkakunta on Katinala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-05-17. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €104,906 ja liikevoitto €9,247. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €104,906 sekä tilikauden tulokseksi €6,865. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +26.7%, liikevoittoprosentti +8.8% ja omavaraisuusaste -30.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys26.7%
Liikevoittoprosentti8.8%
Omavaraisuusaste-30.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€5,000Edellinen: €3,155
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€13,890Edellinen: -€10,213
Oma pääoma-€7,025Edellinen: -€13,890
Velat€29,990Edellinen: €35,319
Vaihtuvat vastaavat€13,381Edellinen: €8,650
Current liabilities€9,039Edellinen: €7,775
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€37,602
2023-12-31
€82,786
2024-12-31
€104,906
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€7,425
2023-12-31
-€1,108
2024-12-31
€9,247
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€10,213
2023-12-31
-€3,677
2024-12-31
€6,865
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€31,188
2023-12-31
€21,429
2024-12-31
€22,965
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-30.6 %2024-12-31: -64.8 %
MaksuvalmiusVälttävä
18/100 · Nousussa
0.55x2024-12-31: 0.41x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
72/100 · Nousussa
8.8 %2024-12-31: -1.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-32.8 %-64.8 %-30.6 %
Maksuvalmius0.90x0.41x0.55x
Liikevoitto-%-19.8 %-1.3 %8.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3362049-2
ALV-tunnusFI33620492
EU-tunnusFIFPRO.3362049-2
KuntaKatinala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-05-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-05-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiVkrak Oy
Luokitus ennallaanC · uusi analyysi 2026-11-06
Mallin pistemäärä32/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
64 verrokkia
Omavaraisuus13%
Heikompi kuin 87 % verrokeista
Kannattavuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika118 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika116 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
7 arviota
C
2026-11-06 11.3832/100 · v0.15
C → C
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
C
2026-11-03 02.0632/100 · v0.15
D → C · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
D
2026-10-1829/100 · v0.15
D → D
D
2026-09-29 15.1229/100 · v0.14
B3 → D · -11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-06
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
49/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vkrak Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.