Yritysprofiili

VR-Investment Oy

VR-Investment Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1985-01-10. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €186,366 ja liikevoitto €111,731.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0591885-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0591885-7
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1985-01-10
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1985-05-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Takkatie 14 B, 00370, Helsinki

Puhelin: +358947890938Lähdehavainto

Verkkosivu: https://vrinvestment.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Rantala Antti JohannesToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä VR-Investment Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

VR-Investment Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1985-01-10. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €186,366 ja liikevoitto €111,731. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €186,366 sekä tilikauden tulokseksi €71,672. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +91.8%, liikevoittoprosentti +60.0% ja omavaraisuusaste +66.0%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana ovat konsultoivat ja toteuttavat sähköalan palvelut kaikissa muodoissaan kuten tutkimus-, suunnittelu- ja urakointipalvelu. Lisäksi yhtiö voi harjoittaa rakennus- ja saneerausalan valmistus- ja urakointitoimintaa sekä molempien alojen laitteiden ja materiaalien koti- ja ulkomaankauppaa. Yhtiö voi lisäksi harjoittaa sijoitustoimintaa, omistaa, hallita ja vuokrata kiinteistöjä, osakkeita ja muita arvopapereita sekä ostaa ja myydä niitä.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys91.8%
Liikevoittoprosentti60.0%
Omavaraisuusaste66.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €38
Rahat ja pankkisaamiset€67,161Edellinen: €14,452
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,614,570Edellinen: €1,789,151
Tulos ennen veroja€79,724Edellinen: -€32,108
Oma pääoma€1,697,520Edellinen: €1,767,236
Velat€875,001Edellinen: €868,094
Vaihtuvat vastaavat€77,615Edellinen: €23,182
Current liabilities€20,999Edellinen: €14,094
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€129,805
2021-06-30
€72,958
2022-06-30
€136,864
2023-12-31
€97,152
2024-12-31
€186,366
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€159,294
2021-06-30
€171,347
2022-06-30
€65,031
2023-12-31
€13,890
2024-12-31
€111,731
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€119,808
2021-06-30
€120,821
2022-06-30
€22,863
2023-12-31
-€33,194
2024-12-31
€71,672
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€3,199,587
2021-06-30
€3,208,412
2022-06-30
€2,891,218
2023-12-31
€2,635,330
2024-12-31
€2,572,522
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
82/100 · Laskussa
66.0 %2024-12-31: 67.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.20x2024-12-31: 1.03x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
60.0 %2024-12-31: 14.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-06-302022-06-302023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste67.8 %66.0 %67.7 %67.1 %66.0 %
Maksuvalmius---1.03x3.20x
Liikevoitto-%64.9 %76.6 %47.2 %14.3 %60.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0591885-7
EU-tunnusFIFPRO.0591885-7
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1985-01-10Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1985-05-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Rantala Antti JohannesToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Virtanen Mikko PekkaVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväVR-Investment Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä86/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
353 verrokkia
Omavaraisuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika155 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika135 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
A2
2026-10-1886/100 · v0.15
A2 → A2 · +4 pistettä
  • Maksuvalmius: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A2
2026-09-1582/100 · v0.14
A2 → A2
  • Liikevaihto: Vaihteleva
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Vakaa
A2
2026-09-1482/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 41 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

25 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

VR-Investment Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.