Yritysprofiili

Vulpes Foma Oy

Vulpes Foma Oy:n kotipaikka on Itäkylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-06-05. Toimiala on metsätaloutta palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €319,658 ja liikevoitto €1,403.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2834568-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2834568-4
Toimiala
Metsätaloutta palveleva toiminta
Kunta
Itäkylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-06-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-05-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ammesmäentie 69 A, 62660, Itäkylä

Tietoa yrityksestä Vulpes Foma Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vulpes Foma Oy:n sijaintipaikkakunta on Itäkylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-06-05. Toimiala on metsätaloutta palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €319,658 ja liikevoitto €1,403. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €319,658 sekä tilikauden tulokseksi -€1,452. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +153.1%, liikevoittoprosentti +0.4% ja omavaraisuusaste +17.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys153.1%
Liikevoittoprosentti0.4%
Omavaraisuusaste17.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€56,736Edellinen: €7,584
Inventory€5,084Edellinen: €4,140
Rahat ja pankkisaamiset€17,213Edellinen: €2,117
Advances received€0Edellinen: €17,251
Edellisten tilikausien voitto/tappio€50,715Edellinen: €51,526
Oma pääoma€51,763Edellinen: €57,723
Velat€250,569Edellinen: €94,926
Vaihtuvat vastaavat€206,526Edellinen: €56,908
Current liabilities€234,112Edellinen: €94,926
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€126,318
2025-05-31
€319,658
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€6,587
2025-05-31
€1,403
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€3,697
2025-05-31
-€1,452
2026-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€152,648
2025-05-31
€302,332
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
21/100 · Laskussa
17.1 %2025-05-31: 42.6 %
MaksuvalmiusHeikko
3/100 · Nousussa
0.10x2025-05-31: 0.07x
Liikevoitto-%Välttävä
51/100 · Laskussa
0.4 %2025-05-31: 4.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste42.6 %17.1 %
Maksuvalmius0.07x0.10x
Liikevoitto-%4.9 %0.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2834568-4
ALV-tunnusFI28345684
EU-tunnusFIFPRO.2834568-4
KuntaItäkylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-06-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-06-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväVulpes Foma Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä58/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
60 verrokkia
Omavaraisuus32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika94 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika111 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1858/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-25 22.3558/100 · v0.14
B1 → B2 · -11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1462/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
80/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vulpes Foma Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.