Yritysprofiili

Vuoropari Oy

Vuoropari Oy on asetettu selvitystilaan 2026-04-26. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €255,487 ja liikevoitto -€48,590.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3341867-3SELVITYSTILALunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3341867-3
Toimiala
Polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa
Kunta
Vimpeli
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-02-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-01-31
Yritystila
SELVITYSTILA
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vähtärintie 1 A 2, 62800, Vimpeli

Tietoa yrityksestä Vuoropari Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vuoropari Oy on asetettu selvitystilaan 2026-04-26. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €255,487 ja liikevoitto -€48,590. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €255,487 sekä tilikauden tulokseksi -€48,387. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -15.8%, liikevoittoprosentti -19.0% ja omavaraisuusaste +45.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-15.8%
Liikevoittoprosentti-19.0%
Omavaraisuusaste45.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€196Edellinen: €225
Inventory€29,254Edellinen: €158,559
Rahat ja pankkisaamiset€88,064Edellinen: €9,735
Advances received€1,062Edellinen: €3,872
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€29,728Edellinen: -€50,274
Oma pääoma€61,885Edellinen: €150,272
Velat€75,185Edellinen: €33,467
Vaihtuvat vastaavat€137,070Edellinen: €183,739
Current liabilities€75,185Edellinen: €33,467
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€303,394
2024-12-31
€255,487
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€20,529
2024-12-31
-€48,590
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€20,546
2024-12-31
-€48,387
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€183,739
2024-12-31
€137,070
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
57/100 · Laskussa
45.5 %2024-12-31: 83.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
52/100 · Laskussa
1.56x2024-12-31: 5.03x
Liikevoitto-%Heikko
3/100 · Laskussa
-19.0 %2024-12-31: 6.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste83.5 %45.5 %
Maksuvalmius5.03x1.56x
Liikevoitto-%6.8 %-19.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaSELVITYSTILA
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3341867-3
ALV-tunnusFI33418673
EU-tunnusFIFPRO.3341867-3
KuntaVimpeli
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-02-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-02-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-02-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiVuoropari Oy
Luokitus ennallaanD · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä29/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
392 verrokkia
Omavaraisuus45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Maksuvalmius73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu13%
Heikompi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika73 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika73 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 4 talouden osa-alueella
  • Vakava rekisteritapahtuma viimeisen 6 kuukauden aikana
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
D
2026-09-22 23.1329/100 · v0.14
D → D
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
D
2026-09-1529/100 · v0.14
D → D
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
D
2026-09-1329/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus on alennettu hälyttävän juridisen tilan, kuten konkurssin tai selvitystilan, vuoksi.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitHälyttävä
0/100

Konkurssi tai selvitystila käsitellään hälyttävänä juridisena riskisignaalina.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-07.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vuoropari Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.