Yritysprofiili

Vuotjärven vesiosuuskunta

Vuotjärven vesiosuuskunta:n kotipaikka on Nilsiä. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 1991-12-27. Toimiala on vedenhankinta, puhdistus ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €91,856 ja liikevoitto -€39,571.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0879402-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0879402-8
Toimiala
Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Kunta
Nilsiä
Yritysmuoto
Osuuskunta
Perustamispäivä
1991-12-27
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1992-03-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tarhaladontie 10, 73320, Nilsiä

Verkkosivu: https://www.vuotjarvenvok.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Vuotjärven vesiosuuskunta

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vuotjärven vesiosuuskunta:n sijaintipaikkakunta on Nilsiä. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 1991-12-27. Toimiala on vedenhankinta, puhdistus ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €91,856 ja liikevoitto -€39,571. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €91,856 sekä tilikauden tulokseksi -€31,773. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.5%, liikevoittoprosentti -43.1% ja omavaraisuusaste +73.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.5%
Liikevoittoprosentti-43.1%
Omavaraisuusaste73.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€625Edellinen: €350
Provisions or reserves€8,121Edellinen: €8,121
Inventory€3,476Edellinen: €3,476
Rahat ja pankkisaamiset€233,349Edellinen: €215,387
Edellisten tilikausien voitto/tappio€268,600Edellinen: €315,642
Oma pääoma€726,876Edellinen: €758,565
Velat€253,110Edellinen: €251,776
Vaihtuvat vastaavat€247,115Edellinen: €226,426
Current liabilities€9,790Edellinen: €13,956
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€82,383
2023-12-31
€91,856
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€61,346
2023-12-31
-€39,571
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€47,042
2023-12-31
-€31,773
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,018,462
2023-12-31
€988,108
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
93/100 · Laskussa
74.4 %2023-12-31: 75.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
24.19x2023-12-31: 15.68x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Nousussa
-42.8 %2023-12-31: -74.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste75.3 %74.4 %
Maksuvalmius15.68x24.19x
Liikevoitto-%-74.2 %-42.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0879402-8
ALV-tunnusFI08794028
KuntaNilsiä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1991-12-27Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1992-03-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväVuotjärven vesiosuuskunta
Luokitus laskiA2 → A3 · uusi analyysi 2026-10-04
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
80 verrokkia
Omavaraisuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Kannattavuus10%
Heikompi kuin 90 % verrokeista
Maksuvalmius98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika156 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika156 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-04 05.5777/100 · v0.14
A2 → A3 · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A2
2026-09-1581/100 · v0.14
B1 → A2 · +13 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1468/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
98/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 34 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
88/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

29 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vuotjärven vesiosuuskunta -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.