Yritysprofiili

Waasa Numerica Oy Ab

Waasa Numerica Oy Ab:n kotipaikka on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-02-01. Toimiala on tilintarkastuspalvelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €2,059,306 ja liikevoitto €817,233.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2312277-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2312277-2
Toimiala
Tilintarkastuspalvelu
Kunta
Vaasa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-02-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-01-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hovrättsesplanaden 15 C 36, 65100, Vaasa

Verkkosivu: https://www.waasanumerica.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Waasa Numerica Oy Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Waasa Numerica Oy Ab:n sijaintipaikkakunta on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-02-01. Toimiala on tilintarkastuspalvelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €2,059,306 ja liikevoitto €817,233. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,059,306 sekä tilikauden tulokseksi €662,619. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +20.7%, liikevoittoprosentti +39.7% ja omavaraisuusaste +47.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys20.7%
Liikevoittoprosentti39.7%
Omavaraisuusaste47.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€260Edellinen: €99
Rahat ja pankkisaamiset€324,865Edellinen: €170,169
Edellisten tilikausien voitto/tappio€3,208Edellinen: €5,928
Oma pääoma€668,327Edellinen: €607,108
Velat€742,152Edellinen: €422,564
Vaihtuvat vastaavat€1,392,320Edellinen: €1,010,795
Current liabilities€742,152Edellinen: €422,564
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,706,260
2025-06-30
€2,059,306
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€748,551
2025-06-30
€817,233
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€598,680
2025-06-30
€662,619
2026-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€1,029,672
2025-06-30
€1,410,479
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
59/100 · Laskussa
47.4 %2025-06-30: 59.0 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Nousussa
0.44x2025-06-30: 0.40x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
39.7 %2025-06-30: 43.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste59.0 %47.4 %
Maksuvalmius0.40x0.44x
Liikevoitto-%43.9 %39.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2312277-2
ALV-tunnusFI23122772
EU-tunnusFIFPRO.2312277-2
KuntaVaasa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-01-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2010-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2010-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-02-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväWaasa Numerica Oy Ab
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä81/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
216 verrokkia
Omavaraisuus56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika70 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika78 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1881/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-23 17.5881/100 · v0.14
A3 → A2 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1575/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1365/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
85/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Waasa Numerica Oy Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.