Yritysprofiili

Walmu Solutions Oy

Walmu Solutions Oy:n kotipaikka on Kuusankoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-11-11. Toimiala on tieto- ja viestintäteknisten laitteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €623,893 ja liikevoitto €58,793.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2719714-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2719714-9
Toimiala
Tieto- ja viestintäteknisten laitteiden vähittäiskauppa
Kunta
Kuusankoski
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-11-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-10-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Puhjontie 17, 45720, Kuusankoski

Verkkosivu: https://walmu.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Walmu Solutions Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Walmu Solutions Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuusankoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-11-11. Toimiala on tieto- ja viestintäteknisten laitteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €623,893 ja liikevoitto €58,793. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €623,893 sekä tilikauden tulokseksi €45,907. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -1.1%, liikevoittoprosentti +9.4% ja omavaraisuusaste +42.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-1.1%
Liikevoittoprosentti9.4%
Omavaraisuusaste42.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €14,400
Rahat ja pankkisaamiset€74,614Edellinen: €49,748
Advances received€5,092Edellinen: €250
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€87,574Edellinen: €20,828
Oma pääoma€95,433Edellinen: €150,580
Velat€126,891Edellinen: €107,977
Vaihtuvat vastaavat€83,265Edellinen: €63,848
Current liabilities€120,809Edellinen: €98,790
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€630,990
2024-12-31
€623,893
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€5,007
2024-12-31
€58,793
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€7,349
2024-12-31
€45,907
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€258,557
2024-12-31
€222,324
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
55/100 · Laskussa
43.9 %2024-12-31: 58.3 %
MaksuvalmiusVälttävä
21/100 · Nousussa
0.62x2024-12-31: 0.50x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
74/100 · Nousussa
9.4 %2024-12-31: -0.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste58.3 %43.9 %
Maksuvalmius0.50x0.62x
Liikevoitto-%-0.8 %9.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2719714-9
ALV-tunnusFI27197149
EU-tunnusFIFPRO.2719714-9
KuntaKuusankoski
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-11-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2015-11-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-11-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-11-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväWalmu Solutions Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä72/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
66 verrokkia
Omavaraisuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Maksuvalmius41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika141 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika185 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-28 21.2272/100 · v0.14
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1565/100 · v0.14
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
51/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

26 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-13.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Walmu Solutions Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.