Yritysprofiili

War/ski Rakennus Oy

War/ski Rakennus Oy:n kotipaikka on Vanttauskoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-06-20. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €73,824 ja liikevoitto €7,560.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3452748-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3452748-4
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Vanttauskoski
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-06-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-05-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vanttausjoenkuja 17, 97625, Vanttauskoski

Henkilöt ja päätöksentekijät

Vaarala Mika JuhaniVarsinainen jäsen
Vaarala Birit Minna SusannaVarajäsen

Tietoa yrityksestä War/ski Rakennus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

War/ski Rakennus Oy:n sijaintipaikkakunta on Vanttauskoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-06-20. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €73,824 ja liikevoitto €7,560. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €73,824 sekä tilikauden tulokseksi €5,052. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -8.8%, liikevoittoprosentti +10.2% ja omavaraisuusaste +50.4%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on rakentamis-, rakennuttamis-, urakointi, kiinteistöhuolto- ja isännöitsijätoiminta, koti- ja ulkomaisten asunto- ja kiinteistöosakkeiden sekä kiinteistöjen omistaminen, hallinnointi, osto, myynti ja vuokraus sekä rakennustarvikkeiden, valmisosin ja teknisten koneiden ja laitteiden valmistus-, vienti, tukku- ja vähittäiskauppa sekä agentuuritoiminta. Kaikki laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-8.8%
Liikevoittoprosentti10.2%
Omavaraisuusaste50.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€300Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€1,206Edellinen: €2,542
Advances received€1,300Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€6,088Edellinen: €0
Oma pääoma€11,140Edellinen: €6,088
Velat€10,951Edellinen: €19,309
Vaihtuvat vastaavat€8,920Edellinen: €7,836
Current liabilities€10,951Edellinen: €10,213
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€80,942
2025-05-31
€73,824
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€8,870
2025-05-31
€7,560
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€6,088
2025-05-31
€5,052
2026-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€25,396
2025-05-31
€22,090
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
67/100 · Nousussa
53.6 %2025-05-31: 24.0 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Laskussa
0.11x2025-05-31: 0.25x
Liikevoitto-%Hyvä
76/100 · Laskussa
10.2 %2025-05-31: 11.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste24.0 %53.6 %
Maksuvalmius0.25x0.11x
Liikevoitto-%11.0 %10.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3452748-4
ALV-tunnusFI34527484
EU-tunnusFIFPRO.3452748-4
KuntaVanttauskoski
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-05-29Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-05-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-06-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-06-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Vaarala Birit Minna SusannaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Vaarala Mika JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväWar/ski Rakennus Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä59/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
76 verrokkia
Omavaraisuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Maksuvalmius59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika30 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika101 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-17 05.0959/100 · v0.14
B2 → B2 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1452/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1452/100 · v0.13
B2 → B2
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B2
2026-09-1352/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
37/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

War/ski Rakennus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.