Yritysprofiili

WORTEQ OY

WORTEQ OY:n kotipaikka on Toivakka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-08-06. Toimiala on metallintyöstökoneiden ja muiden konetyökalujen korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €209,293 ja liikevoitto €3,496.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2929174-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2929174-5
Toimiala
Metallintyöstökoneiden ja muiden konetyökalujen korjaus ja huolto
Kunta
Toivakka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-08-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-07-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Huikontie 539, 41660, Toivakka

Verkkosivu: https://www.worteq.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä WORTEQ OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

WORTEQ OY:n sijaintipaikkakunta on Toivakka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-08-06. Toimiala on metallintyöstökoneiden ja muiden konetyökalujen korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €209,293 ja liikevoitto €3,496. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €209,293 sekä tilikauden tulokseksi €2,827. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -31.9%, liikevoittoprosentti +1.7% ja omavaraisuusaste +87.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-07-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-31.9%
Liikevoittoprosentti1.7%
Omavaraisuusaste87.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€77,054Edellinen: €127,850
Edellisten tilikausien voitto/tappio€92,679Edellinen: €101,898
Oma pääoma€98,006Edellinen: €135,179
Velat€13,803Edellinen: €32,513
Vaihtuvat vastaavat€109,390Edellinen: €164,467
Current liabilities€13,803Edellinen: €32,513
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€307,214
2024-07-31
€209,293
2025-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€38,608
2024-07-31
€3,496
2025-07-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€30,781
2024-07-31
€2,827
2025-07-31
Varat -kehitys2 kautta
€167,692
2024-07-31
€111,809
2025-07-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
87.7 %2024-07-31: 80.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
5.58x2024-07-31: 3.93x
Liikevoitto-%Välttävä
54/100 · Laskussa
1.7 %2024-07-31: 12.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-07-312025-07-31
Omavaraisuusaste80.6 %87.7 %
Maksuvalmius3.93x5.58x
Liikevoitto-%12.6 %1.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2929174-5
ALV-tunnusFI29291745
EU-tunnusFIFPRO.2929174-5
KuntaToivakka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-07-31Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-07-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-08-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-08-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaWORTEQ OY
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
186 verrokkia
Omavaraisuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu11%
Heikompi kuin 89 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika135 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika135 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-03 06.1068/100 · v0.14
B2 → B1 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-07-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1559/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
50/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
69/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-13

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-07-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

WORTEQ OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.