Yritysprofiili

Y4 Works Oy

Y4 Works Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-02-20. Toimiala on muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,298,636 ja liikevoitto €231,545.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2978296-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2978296-6
Toimiala
Muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-02-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-02-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kanavaranta 9, 00160, Helsinki

Postiosoite: PL 1188, 00101, Helsinki

Puhelin: +358447418648Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: http://www.y4works.fiLähde: rekisteritieto

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/y4worksLähde: yrityksen verkkosivu

X-profiili: https://x.com/Y4worksLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/Y4worksLähde: yrityksen verkkosivu

Linkedin-profiili: https://www.linkedin.com/company/19064288Lähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Katariina KiviluotoPäätöksentekijä

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Eetu KukilaPäätöksentekijä

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Emmi LipponenCHRO

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Marika TuovinenPäätöksentekijä

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Aino-Maria HansénPäätöksentekijä

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Otso Akusti KratzHead Of Partnerships

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Y4 Works Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Y4 Works Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-02-20. Toimiala on muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,298,636 ja liikevoitto €231,545. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €3,298,636 sekä tilikauden tulokseksi €313,232. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -28.1%, liikevoittoprosentti +7.0% ja omavaraisuusaste +57.2%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Kytkin

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on tekoäly- ja teknologiaratkaisut, hanketoiminta, työllisyyspalvelut, koulutuspalvelut sekä konsultointi

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-28.1%
Liikevoittoprosentti7.0%
Omavaraisuusaste57.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€385,589Edellinen: €709,129
Henkilöstö41Edellinen: 40
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€5,321,000
2021-12-31
€4,963,622
2022-12-31
€5,575,088
2023-12-31
€4,587,940
2024-12-31
€3,298,636
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€713,000
2021-12-31
-€139,273
2022-12-31
€548,274
2023-12-31
€712,588
2024-12-31
€231,545
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€569,000
2021-12-31
-€167,780
2022-12-31
€485,096
2023-12-31
€584,992
2024-12-31
€313,232
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€2,101,000
2021-12-31
€2,507,545
2022-12-31
€2,198,365
2023-12-31
€2,274,558
2024-12-31
€1,793,296
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
72/100 · Laskussa
57.2 %2024-12-31: 66.0 %
MaksuvalmiusHyvä
93/100 · Nousussa
2.79x2024-12-31: 1.51x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
68/100 · Laskussa
7.0 %2024-12-31: 15.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste50.9 %33.1 %55.3 %66.0 %57.2 %
Maksuvalmius1.43x1.63x1.84x1.51x2.79x
Liikevoitto-%13.4 %-2.8 %9.8 %15.5 %7.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2978296-6
ALV-tunnusFI29782966
EU-tunnusFIFPRO.2978296-6
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-02-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2019-02-07Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-02-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-02-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-02-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Pöntiö Matti PetteriToimitusjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Henri VirtaToimitusjohtajan sijainenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Virta Henri Tuomas LeonardPuheenjohtajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Salovuori Emil Visa ValtteriVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Pöntiö Matti PetteriVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Otso Akusti KratzHead Of PartnershipsLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Anne Rita AikalaBrand strategist, Management ConsultantLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Emil SalovuoriChief Human Resources OfficerLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Hanna ManeliusPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväY4 Works Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä72/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
90 verrokkia
Omavaraisuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
A3
2026-10-1772/100 · v0.15
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
B1
2026-10-1265/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
59/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
12.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

23 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-17

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Y4 Works Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.