Yritysprofiili

Ylä-Lapin Pelti Oy

Ylä-Lapin Pelti Oy:n kotipaikka on Ivalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-04-22. Toimiala on kattorakenteiden asennus ja kattaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €262,521 ja liikevoitto €54,781.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1891996-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1891996-3
Toimiala
Kattorakenteiden asennus ja kattaminen
Kunta
Ivalo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2004-04-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2004-04-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Henrikintie 190, 99800, Ivalo

Tietoa yrityksestä Ylä-Lapin Pelti Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ylä-Lapin Pelti Oy:n sijaintipaikkakunta on Ivalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-04-22. Toimiala on kattorakenteiden asennus ja kattaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €262,521 ja liikevoitto €54,781. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €262,521 sekä tilikauden tulokseksi €43,858. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +9.1%, liikevoittoprosentti +20.9% ja omavaraisuusaste +90.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys9.1%
Liikevoittoprosentti20.9%
Omavaraisuusaste90.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€51Edellinen: €0
Inventory€4,274Edellinen: €5,418
Rahat ja pankkisaamiset€242,888Edellinen: €201,652
Edellisten tilikausien voitto/tappio€190,723Edellinen: €168,826
Oma pääoma€242,581Edellinen: €216,003
Velat€27,031Edellinen: €12,534
Vaihtuvat vastaavat€257,172Edellinen: €211,949
Current liabilities€27,031Edellinen: €12,534
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€240,734
2025-03-31
€262,521
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€48,947
2025-03-31
€54,781
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€39,177
2025-03-31
€43,858
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€228,537
2025-03-31
€269,612
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
90.0 %2025-03-31: 94.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
9.14x2025-03-31: 16.52x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
20.9 %2025-03-31: 20.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste94.5 %90.0 %
Maksuvalmius16.52x9.14x
Liikevoitto-%20.3 %20.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1891996-3
ALV-tunnusFI18919963
EU-tunnusFIFPRO.1891996-3
KuntaIvalo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2004-04-07Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2004-04-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2004-04-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2004-04-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväYlä-Lapin Pelti Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä84/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
435 verrokkia
Omavaraisuus89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Kannattavuus90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Maksuvalmius95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika176 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika133 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1884/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-10-04 07.3584/100 · v0.14
B1 → A2 · +24 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 22 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
23.9.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-03-31.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
23.9.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ylä-Lapin Pelti Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.