Yritysprofiili

Ylävaaran Kiinteistöt Oy

Ylävaaran Kiinteistöt Oy:n kotipaikka on Saariselkä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-03-21. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €18,000 ja liikevoitto -€3,293.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0776667-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0776667-4
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Saariselkä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1990-03-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1990-01-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Saariseläntie 1, 99830, Saariselkä

Puhelin: +358102817215Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.majoituskuukkeli.fiLähde: rekisteritieto

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/saariselkakuukkeliLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/MajoitusKuukkeliSaariselkaLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Viljo YlävaaraHallitus: puheenjohtaja
Pirjo PiilaTilintarkastaja
Saila YlävaaraHallitus: varsinainen jäsen

Tietoa yrityksestä Ylävaaran Kiinteistöt Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ylävaaran Kiinteistöt Oy:n sijaintipaikkakunta on Saariselkä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-03-21. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €18,000 ja liikevoitto -€3,293. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €18,000 sekä tilikauden tulokseksi €20,872. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -48.6%, liikevoittoprosentti -18.3% ja omavaraisuusaste +99.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-48.6%
Liikevoittoprosentti-18.3%
Omavaraisuusaste99.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€51,211Edellinen: €6,363
Edellisten tilikausien voitto/tappio€860,804Edellinen: €835,411
Tulos ennen veroja€26,112Edellinen: €31,743
Oma pääoma€965,770Edellinen: €944,898
Velat€4,855Edellinen: €4,992
Vaihtuvat vastaavat€812,950Edellinen: €786,265
Current liabilities€4,855Edellinen: €4,992
Henkilöstö0Edellinen: 0
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€35,040
2020-12-31
€35,040
2021-12-31
€35,040
2022-12-31
€35,040
2023-12-31
€18,000
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€17,928
2020-12-31
€13,929
2021-12-31
€9,795
2022-12-31
€14,166
2023-12-31
-€3,293
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€14,317
2020-12-31
€11,129
2021-12-31
€8,065
2022-12-31
€25,393
2023-12-31
€20,872
2024-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€900,795
2020-12-31
€914,613
2021-12-31
€921,188
2022-12-31
€949,890
2023-12-31
€970,625
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.5 %2023-12-31: 99.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
10.55x2023-12-31: 1.27x
Liikevoitto-%Heikko
4/100 · Laskussa
-18.3 %2023-12-31: 40.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste100.0 %99.7 %99.8 %99.5 %99.5 %
Maksuvalmius--99.56x1.27x10.55x
Liikevoitto-%51.2 %39.8 %27.9 %40.4 %-18.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0776667-4
EU-tunnusFIFPRO.0776667-4
KuntaSaariselkä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1990-01-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1990-03-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Viljo YlävaaraHallitus: puheenjohtajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Pirjo PiilaTilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Saila YlävaaraHallitus: varsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiYlävaaran Kiinteistöt Oy
Luokitus ennallaanC · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä39/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
159 verrokkia
Omavaraisuus89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Kannattavuus21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Maksuvalmius87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika150 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika186 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
C
2026-10-1739/100 · v0.15
C → C
C
2026-09-19 06.3239/100 · v0.14
C → C
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1439/100 · v0.14
C → C
C
2026-09-1439/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 36 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitKoholla
20/100

Viimeisen 6 kuukauden vakavuuskartoitettu rekisterisignaali vaatii huomiota.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-31

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-07.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ylävaaran Kiinteistöt Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.