Yritysprofiili

Ylläksen Loma Oy

Ylläksen Loma Oy:n kotipaikka on Äkäslompolo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-02-03. Toimiala on hotellit ja vastaava majoitustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €601,711 ja liikevoitto €127,604.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0918164-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0918164-5
Toimiala
Hotellit ja vastaava majoitustoiminta
Kunta
Äkäslompolo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1993-02-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1993-02-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tiurajärventie 36 A, 95970, Äkäslompolo

Puhelin: +35816569211Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.seitahotelli.fiLähdehavainto

X-profiili: https://x.com/hotelseitaLähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/hotelseitaLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/LomakeskusSeitaLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Kurkkio PasiToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Ylläksen Loma Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ylläksen Loma Oy:n sijaintipaikkakunta on Äkäslompolo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-02-03. Toimiala on hotellit ja vastaava majoitustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €601,711 ja liikevoitto €127,604. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €601,711 sekä tilikauden tulokseksi €113,320. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -3.8%, liikevoittoprosentti +20.8% ja omavaraisuusaste +86.7%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Hotelli SeitaLomakeskus SeitaSeitamajat

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on harjoittaa matkailuelinkeinoa ja omistaa sekä hallita toiminnassa tarvittavat kiinteistöt, harjoittaa kiinteistöjen rakentamista,huoltoa ja kauppaa sekä harjoittaa arvopaperikauppaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-3.8%
Liikevoittoprosentti20.8%
Omavaraisuusaste86.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€12,277Edellinen: €7,478
Provisions or reserves€27,608Edellinen: €29,795
Inventory€2,041Edellinen: €550
Rahat ja pankkisaamiset€402,018Edellinen: €306,592
Advances received€877Edellinen: €5,747
Edellisten tilikausien voitto/tappio€551,021Edellinen: €545,494
Tulos ennen veroja€140,775Edellinen: €128,516
Oma pääoma€672,841Edellinen: €659,396
Velat€75,916Edellinen: €56,827
Vaihtuvat vastaavat€422,900Edellinen: €378,603
Current liabilities€75,916Edellinen: €56,827
Henkilöstö4Edellinen: 4
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€178,066
2021-05-31
€795,288
2022-05-31
€412,599
2023-05-31
€625,665
2024-05-31
€601,711
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€2,997
2021-05-31
€258,738
2022-05-31
-€2,332
2023-05-31
€120,992
2024-05-31
€127,604
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€6,752
2021-05-31
€211,362
2022-05-31
€3,166
2023-05-31
€105,398
2024-05-31
€113,320
2025-05-31
Varat -kehitys5 kautta
€632,382
2021-05-31
€662,034
2022-05-31
€627,796
2023-05-31
€746,017
2024-05-31
€776,365
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
86.7 %2024-05-31: 88.4 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
5.32x2024-05-31: 5.40x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
20.8 %2024-05-31: 19.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-05-312022-05-312023-05-312024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste53.7 %83.2 %88.2 %88.4 %86.7 %
Maksuvalmius---5.40x5.32x
Liikevoitto-%0.8 %32.1 %-0.6 %19.1 %20.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0918164-5
ALV-tunnusFI09181645
EU-tunnusFIFPRO.0918164-5
KuntaÄkäslompolo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1993-02-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1993-02-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1993-02-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Kurkkio PasiToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Kurkkio Markku AukustiPuheenjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Kurkkio Jaana Anni SusannaVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Isto Aki PäiviöTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Janne Antero KuljuVaratilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Kurkkio PasiVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväYlläksen Loma Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
96 verrokkia
Omavaraisuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika208 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika174 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1783/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-10-15 21.3183/100 · v0.14
A3 → A2 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1577/100 · v0.14
A3 → A3
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Paranee
  • Vakavaraisuus: Vakaa
A3
2026-09-1477/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
29/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 33 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

30 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ylläksen Loma Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.