Yritysprofiili

Zansen Oy

Zansen Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-11-30. Toimiala on kiinteistöjä koskevat välityspalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-08-31 liikevaihto oli €259,582 ja liikevoitto €25,610.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3327926-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3327926-3
Toimiala
Kiinteistöjä koskevat välityspalvelut
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-11-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-11-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sompasaarenlaituri 10 lt. 2, 00540, Helsinki

Verkkosivu: https://www.zansen.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Zansen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Zansen Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-11-30. Toimiala on kiinteistöjä koskevat välityspalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-08-31 liikevaihto oli €259,582 ja liikevoitto €25,610. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €259,582 sekä tilikauden tulokseksi €20,125. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +33.7%, liikevoittoprosentti +9.9% ja omavaraisuusaste +14.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-08-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys33.7%
Liikevoittoprosentti9.9%
Omavaraisuusaste14.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€113,997Edellinen: €63,748
Edellisten tilikausien voitto/tappio€143Edellinen: €5,448
Oma pääoma€20,269Edellinen: €25,143
Velat€117,401Edellinen: €47,395
Vaihtuvat vastaavat€137,670Edellinen: €72,539
Current liabilities€117,401Edellinen: €47,395
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€145,724
2024-08-31
€194,129
2025-08-31
€259,582
2026-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€22,835
2024-08-31
€24,623
2025-08-31
€25,610
2026-08-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€18,030
2024-08-31
€19,696
2025-08-31
€20,125
2026-08-31
Varat -kehitys3 kautta
€56,282
2024-08-31
€72,539
2025-08-31
€137,670
2026-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
18/100 · Laskussa
14.7 %2025-08-31: 34.7 %
MaksuvalmiusVälttävä
32/100 · Laskussa
0.97x2025-08-31: 1.35x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
75/100 · Laskussa
9.9 %2025-08-31: 12.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-312026-08-31
Omavaraisuusaste63.0 %34.7 %14.7 %
Maksuvalmius2.19x1.35x0.97x
Liikevoitto-%15.7 %12.7 %9.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3327926-3
ALV-tunnusFI33279263
EU-tunnusFIFPRO.3327926-3
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-11-27Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-11-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-11-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-11-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväZansen Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-11-03
Mallin pistemäärä53/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
40 verrokkia
Omavaraisuus33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika40 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika79 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B2
2026-11-03 20.1953/100 · v0.15
B1 → B2 · -16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-08-31).
B1
2026-10-1769/100 · v0.15
B1 → B1 · +3 pistettä
  • Riskitekijä poistui: Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella.
B1
2026-09-18 03.2466/100 · v0.14
B2 → B1 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1452/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
53/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
49/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
31.8.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-08-31.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Zansen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.