Yritysprofiili

Zenith Installation Oy

Zenith Installation Oy:n kotipaikka on Rymättylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-08-12. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €4,247,659 ja liikevoitto €300,735.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1841440-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1841440-4
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Rymättylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2003-08-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2003-07-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kankareentie 19, 21140, Rymättylä

Postiosoite: Lukkosepänkatu 6 A, 20320, Turku

Tietoa yrityksestä Zenith Installation Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Zenith Installation Oy:n sijaintipaikkakunta on Rymättylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-08-12. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €4,247,659 ja liikevoitto €300,735. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €4,247,659 sekä tilikauden tulokseksi €273,273. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +85.6%, liikevoittoprosentti +7.1% ja omavaraisuusaste +48.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys85.6%
Liikevoittoprosentti7.1%
Omavaraisuusaste48.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€4,000Edellinen: €4,000
Rahat ja pankkisaamiset€103,579Edellinen: €119,936
Edellisten tilikausien voitto/tappio€245,359Edellinen: €537,549
Oma pääoma€526,633Edellinen: €275,390
Velat€553,984Edellinen: €515,496
Vaihtuvat vastaavat€1,041,223Edellinen: €739,405
Current liabilities€553,984Edellinen: €514,546
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€2,288,278
2023-12-31
€4,247,659
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€251,729
2023-12-31
€300,735
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€270,158
2023-12-31
€273,273
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€790,886
2023-12-31
€1,080,617
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
61/100 · Nousussa
48.7 %2023-12-31: 34.8 %
MaksuvalmiusHeikko
6/100 · Laskussa
0.19x2023-12-31: 0.24x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
68/100 · Nousussa
7.1 %2023-12-31: -11.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste34.8 %48.7 %
Maksuvalmius0.24x0.19x
Liikevoitto-%-11.0 %7.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1841440-4
ALV-tunnusFI18414404
EU-tunnusFIFPRO.1841440-4
KuntaRymättylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2003-07-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2003-08-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2004-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2004-07-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2007-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaZenith Installation Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-21
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
703 verrokkia
Omavaraisuus46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Maksuvalmius42%
Heikompi kuin 58 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika191 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika191 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-21 16.2568/100 · v0.14
B2 → B1 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1457/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1457/100 · v0.13
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1355/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 23 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Zenith Installation Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.