Yritysprofiili

8 Rakennus Oy

8 Rakennus Oy:n kotipaikka on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-06-01. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €0 ja liikevoitto €60.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3365600-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3365600-6
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Oulu
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-06-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-05-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Seisojantie 10, 90540, Oulu

Tietoa yrityksestä 8 Rakennus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

8 Rakennus Oy:n sijaintipaikkakunta on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-06-01. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €0 ja liikevoitto €60. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €0 sekä tilikauden tulokseksi €30. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -100.0%, liikevoittoprosentti ei saatavilla ja omavaraisuusaste +63.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-100.0%
Omavaraisuusaste63.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€625Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€5,660Edellinen: €13,069
Edellisten tilikausien voitto/tappio€3,586Edellinen: €0
Oma pääoma€3,616Edellinen: €3,969
Velat€2,060Edellinen: €10,975
Vaihtuvat vastaavat€5,677Edellinen: €13,069
Current liabilities€2,060Edellinen: €10,975
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€16,000
2024-12-31
€0
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€4,944
2024-12-31
€60
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€3,969
2024-12-31
€30
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€14,944
2024-12-31
€5,677
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
80/100 · Nousussa
63.7 %2024-12-31: 26.6 %
MaksuvalmiusHyvä
92/100 · Nousussa
2.75x2024-12-31: 1.19x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
74/100 · Laskussa
9.5 %2024-12-31: 30.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste26.6 %63.7 %
Maksuvalmius1.19x2.75x
Liikevoitto-%30.9 %9.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3365600-6
ALV-tunnusFI33656006
EU-tunnusFIFPRO.3365600-6
KuntaOulu
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-05-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-06-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-06-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2025-12-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
Vakaa8 Rakennus Oy
Luokitus nousiB3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-26
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
247 verrokkia
Omavaraisuus56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Maksuvalmius83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika85 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika85 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-26 14.1566/100 · v0.14
B3 → B1 · +26 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1540/100 · v0.14
B3 → B3 · -9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1449/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-26
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
46/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
26.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-06.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

8 Rakennus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.