Yritysprofiili

Backer-Invest Oy

Backer-Invest Oy:n kotipaikka on Pyhtää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1991-07-24. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €13,490 ja liikevoitto €2,099.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0862593-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0862593-7
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Pyhtää
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1991-07-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1991-10-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Roonesintie 118, 49270, Pyhtää

Tietoa yrityksestä Backer-Invest Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Backer-Invest Oy:n sijaintipaikkakunta on Pyhtää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1991-07-24. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €13,490 ja liikevoitto €2,099. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €13,490 sekä tilikauden tulokseksi €1,679. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -27.4%, liikevoittoprosentti +15.6% ja omavaraisuusaste +97.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-27.4%
Liikevoittoprosentti15.6%
Omavaraisuusaste97.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€25,626Edellinen: €21,933
Edellisten tilikausien voitto/tappio€43,068Edellinen: €36,942
Oma pääoma€47,270Edellinen: €45,591
Velat€1,354Edellinen: €145
Vaihtuvat vastaavat€26,627Edellinen: €22,083
Current liabilities€1,354Edellinen: €145
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€18,580
2024-09-30
€13,490
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€7,660
2024-09-30
€2,099
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€6,126
2024-09-30
€1,679
2025-09-30
Varat -kehitys2 kautta
€45,736
2024-09-30
€48,624
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
97.2 %2024-09-30: 99.7 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
18.92x2024-09-30: 151.57x
Liikevoitto-%Hyvä
89/100 · Laskussa
15.6 %2024-09-30: 41.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste99.7 %97.2 %
Maksuvalmius151.57x18.92x
Liikevoitto-%41.2 %15.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0862593-7
EU-tunnusFIFPRO.0862593-7
KuntaPyhtää
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1991-07-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1991-10-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväBacker-Invest Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä84/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
415 verrokkia
Omavaraisuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Maksuvalmius92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika80 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika82 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1884/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-10-05 08.2484/100 · v0.14
B1 → A2 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1463/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 35 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
62/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Backer-Invest Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.