Yritysprofiili

Bensa Pulu Oy

Bensa Pulu Oy:n kotipaikka on Jokela. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-02-09. Toimiala on ajoneuvojen polttoaineen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €352,914 ja liikevoitto €180,789.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0963052-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0963052-7
Toimiala
Ajoneuvojen polttoaineen vähittäiskauppa
Kunta
Jokela
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1994-02-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1994-04-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Simeonintie 4, 05400, Jokela

Tietoa yrityksestä Bensa Pulu Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Bensa Pulu Oy:n sijaintipaikkakunta on Jokela. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-02-09. Toimiala on ajoneuvojen polttoaineen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €352,914 ja liikevoitto €180,789. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €352,914 sekä tilikauden tulokseksi €145,049. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +9.8%, liikevoittoprosentti +51.2% ja omavaraisuusaste +95.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet7
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys9.8%
Liikevoittoprosentti51.2%
Omavaraisuusaste95.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€247,554Edellinen: €346,676
Rahat ja pankkisaamiset€44,036Edellinen: €125,478
Edellisten tilikausien voitto/tappio€989,134Edellinen: €1,089,585
Oma pääoma€1,143,183Edellinen: €1,311,341
Velat€51,776Edellinen: €97,644
Vaihtuvat vastaavat€318,255Edellinen: €493,121
Current liabilities€51,776Edellinen: €97,644
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€321,318
2024-09-30
€352,914
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€270,787
2024-09-30
€180,789
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€212,756
2024-09-30
€145,049
2025-09-30
Varat -kehitys2 kautta
€1,408,985
2024-09-30
€1,194,959
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
95.7 %2024-09-30: 93.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
5.63x2024-09-30: 4.84x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
51.2 %2024-09-30: 84.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste93.1 %95.7 %
Maksuvalmius4.84x5.63x
Liikevoitto-%84.3 %51.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0963052-7
ALV-tunnusFI09630527
EU-tunnusFIFPRO.0963052-7
KuntaJokela
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1994-02-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-04-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväBensa Pulu Oy
Luokitus nousiB2 → A2 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä81/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
215 verrokkia
Omavaraisuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Kannattavuus93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Maksuvalmius90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika184 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika173 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-18 13.3181/100 · v0.14
B2 → A2 · +24 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1457/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1457/100 · v0.13
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1355/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
16/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 32 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

7 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Bensa Pulu Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.