Yritysprofiili

CEMET OY

CEMET OY:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-05-15. Toimiala on muu muualla luokittelematon elintarvikkeiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €23,705,801 ja liikevoitto €530,894.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2265244-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2265244-8
Toimiala
Muu muualla luokittelematon elintarvikkeiden vähittäiskauppa
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-05-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-05-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tikkurilantie 10, 01380, Vantaa

Tietoa yrityksestä CEMET OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

CEMET OY:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-05-15. Toimiala on muu muualla luokittelematon elintarvikkeiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €23,705,801 ja liikevoitto €530,894. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €23,705,801 sekä tilikauden tulokseksi €441,558. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +18.4%, liikevoittoprosentti +2.2% ja omavaraisuusaste +33.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys18.4%
Liikevoittoprosentti2.2%
Omavaraisuusaste33.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€16,333Edellinen: €99
Inventory€2,387,007Edellinen: €2,713,363
Rahat ja pankkisaamiset€127,854Edellinen: €59,168
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,668,762Edellinen: €1,885,389
Oma pääoma€2,112,820Edellinen: €1,811,262
Velat€4,260,981Edellinen: €2,881,538
Vaihtuvat vastaavat€5,967,498Edellinen: €4,440,693
Current liabilities€4,184,614Edellinen: €2,877,211
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€20,026,920
2025-04-30
€23,705,801
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€809
2025-04-30
€530,894
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€76,626
2025-04-30
€441,558
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€4,692,800
2025-04-30
€6,373,801
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
41/100 · Laskussa
33.1 %2025-04-30: 38.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
20/100 · Laskussa
0.60x2025-04-30: 0.96x
Liikevoitto-%Välttävä
56/100 · Nousussa
2.2 %2025-04-30: 0.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste38.6 %33.1 %
Maksuvalmius0.96x0.60x
Liikevoitto-%0.0 %2.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2265244-8
ALV-tunnusFI22652448
EU-tunnusFIFPRO.2265244-8
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-05-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2009-05-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2009-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaCEMET OY
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä61/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
382 verrokkia
Omavaraisuus40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika303 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika303 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-05 09.5661/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1558/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
24/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.4.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-04-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

25 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

CEMET OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.