Yritysprofiili

Curu Oy

Curu Oy:n kotipaikka on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-09-07. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €151,130 ja liikevoitto €31,108.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2853626-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2853626-1
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Oulu
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-09-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-09-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kirkkokatu 8 as. 9, 90100, Oulu

Puhelin: +358104114848Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.curu.fiLähde: rekisteritieto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Jorma Pentti IlmariToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Curu Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Curu Oy:n sijaintipaikkakunta on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-09-07. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €151,130 ja liikevoitto €31,108. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €151,130 sekä tilikauden tulokseksi €24,939. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -1.8%, liikevoittoprosentti +20.6% ja omavaraisuusaste +78.5%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Digitoimisto CURU

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on Internetsivujen suunnittelu ja -toteutus, digitaalinen markkinointi, konsultointi sekä kaikki muu laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet7
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-1.8%
Liikevoittoprosentti20.6%
Omavaraisuusaste78.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€87,383Edellinen: €106,137
Edellisten tilikausien voitto/tappio€107,797Edellinen: €80,708
Tulos ennen veroja€31,240Edellinen: €45,313
Oma pääoma€135,236Edellinen: €119,297
Velat€37,005Edellinen: €34,503
Vaihtuvat vastaavat€171,044Edellinen: €152,204
Current liabilities€37,005Edellinen: €34,503
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€120,404
2021-12-31
€125,798
2022-12-31
€96,101
2023-12-31
€153,824
2024-12-31
€151,130
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€2,578
2023-12-31
€45,197
2024-12-31
€31,108
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€32,375
2021-12-31
€31,581
2022-12-31
€3,284
2023-12-31
€36,089
2024-12-31
€24,939
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€80,869
2021-12-31
€110,838
2022-12-31
€124,811
2023-12-31
€153,799
2024-12-31
€172,241
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
98/100 · Nousussa
78.5 %2024-12-31: 77.6 %
MaksuvalmiusHyvä
79/100 · Laskussa
2.36x2024-12-31: 3.08x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
20.6 %2024-12-31: 29.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste83.4 %84.7 %72.3 %77.6 %78.5 %
Maksuvalmius---3.08x2.36x
Liikevoitto-%--2.7 %29.4 %20.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2853626-1
ALV-tunnusFI28536261
EU-tunnusFIFPRO.2853626-1
KuntaOulu
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-09-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-09-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-09-11Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-09-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2025-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Jorma Pentti IlmariToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Jorma Pentti IlmariVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Jussi JormaHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväCuru Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä81/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
67 verrokkia
Omavaraisuus66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Kannattavuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Maksuvalmius82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika27 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika57 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-15 14.5881/100 · v0.14
A3 → A2 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1577/100 · v0.14
A3 → A3
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Paranee
A3
2026-09-1477/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

7 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Curu Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.