Yritysprofiili

Gaasmetall Oy

Gaasmetall Oy:n kotipaikka on Vanha-ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-04-28. Toimiala on jätteen ja romun tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €2,686 ja liikevoitto -€2,375.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3281734-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3281734-9
Toimiala
Jätteen ja romun tukkukauppa
Kunta
Vanha-ulvila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-04-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-04-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kurjentie 3, 28450, Vanha-ulvila

Tietoa yrityksestä Gaasmetall Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Gaasmetall Oy:n sijaintipaikkakunta on Vanha-ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-04-28. Toimiala on jätteen ja romun tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €2,686 ja liikevoitto -€2,375. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,686 sekä tilikauden tulokseksi -€2,479. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -92.9%, liikevoittoprosentti -88.4% ja omavaraisuusaste +100.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-92.9%
Liikevoittoprosentti-88.4%
Omavaraisuusaste100.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€1,300Edellinen: €1,300
Rahat ja pankkisaamiset€78Edellinen: €571
Edellisten tilikausien voitto/tappio€5,034Edellinen: €10,576
Oma pääoma€2,555Edellinen: €5,034
Velat€0Edellinen: €205
Vaihtuvat vastaavat€1,447Edellinen: €3,762
Current liabilities€0Edellinen: €205
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€37,790
2025-04-30
€2,686
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€5,557
2025-04-30
-€2,375
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€5,542
2025-04-30
-€2,479
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€5,239
2025-04-30
€2,555
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
100.0 %2025-04-30: 96.1 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2025-04-30: 9.12x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-88.4 %2025-04-30: -14.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste96.1 %100.0 %
Maksuvalmius9.12x-
Liikevoitto-%-14.7 %-88.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3281734-9
ALV-tunnusFI32817349
EU-tunnusFIFPRO.3281734-9
KuntaVanha-ulvila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-04-19Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-04-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-04-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-04-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväGaasmetall Oy
Luokitus nousiB3 → B2 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä52/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
174 verrokkia
Omavaraisuus97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Kannattavuus12%
Heikompi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu5%
Heikompi kuin 95 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika127 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika160 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-05 11.3052/100 · v0.14
B3 → B2 · +5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1547/100 · v0.14
B2 → B3 · -5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1452/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
48/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Gaasmetall Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.