Yritysprofiili

Haltax Oy

Haltax Oy:n kotipaikka on Huhmari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-06-02. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €42,041 ja liikevoitto -€18,395.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2620792-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2620792-3
Toimiala
Kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
Kunta
Huhmari
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-06-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-05-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Yöviläntie 459, 03150, Huhmari

Tietoa yrityksestä Haltax Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Haltax Oy:n sijaintipaikkakunta on Huhmari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-06-02. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €42,041 ja liikevoitto -€18,395. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €42,041 sekä tilikauden tulokseksi -€18,399. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -55.7%, liikevoittoprosentti -43.8% ja omavaraisuusaste +19.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-55.7%
Liikevoittoprosentti-43.8%
Omavaraisuusaste19.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€3,000Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€4,931Edellinen: €10,358
Edellisten tilikausien voitto/tappio€17,023Edellinen: €15,212
Oma pääoma€1,124Edellinen: €19,523
Velat€4,773Edellinen: €12,127
Vaihtuvat vastaavat€5,061Edellinen: €16,501
Current liabilities€4,773Edellinen: €12,127
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€94,889
2022-12-31
€42,041
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,976
2022-12-31
-€18,395
2023-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,812
2022-12-31
-€18,399
2023-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€31,651
2022-12-31
€5,898
2023-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
24/100 · Laskussa
19.1 %2022-12-31: 61.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
34/100 · Nousussa
1.03x2022-12-31: 0.85x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-40.8 %2022-12-31: 2.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-31
Omavaraisuusaste61.7 %19.1 %
Maksuvalmius0.85x1.03x
Liikevoitto-%2.1 %-40.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2620792-3
EU-tunnusFIFPRO.2620792-3
KuntaHuhmari
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-06-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2014-06-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaHaltax Oy
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä45/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
170 verrokkia
Omavaraisuus37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu13%
Heikompi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika48 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika41 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-22 10.1445/100 · v0.14
B1 → B3 · -15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
62/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-28.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Haltax Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.