Yritysprofiili

Isännöinti Taipale Oy

Isännöinti Taipale Oy:n kotipaikka on Mäntyharju. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-06-04. Toimiala on muu kiinteistöalan toiminta palkkio- tai sopimusperusteisesti. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €171,663 ja liikevoitto €11,090.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3003793-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3003793-9
Toimiala
Muu kiinteistöalan toiminta palkkio- tai sopimusperusteisesti
Kunta
Mäntyharju
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-06-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-05-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Oikotie 4, 52700, Mäntyharju

Tietoa yrityksestä Isännöinti Taipale Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Isännöinti Taipale Oy:n sijaintipaikkakunta on Mäntyharju. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-06-04. Toimiala on muu kiinteistöalan toiminta palkkio- tai sopimusperusteisesti. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €171,663 ja liikevoitto €11,090. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €171,663 sekä tilikauden tulokseksi €8,301. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +10.9%, liikevoittoprosentti +6.5% ja omavaraisuusaste +71.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys10.9%
Liikevoittoprosentti6.5%
Omavaraisuusaste71.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€78,438Edellinen: €68,674
Edellisten tilikausien voitto/tappio€69,112Edellinen: €69,889
Oma pääoma€79,913Edellinen: €77,812
Velat€31,992Edellinen: €20,105
Vaihtuvat vastaavat€101,695Edellinen: €94,101
Current liabilities€17,827Edellinen: €15,112
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€154,767
2025-05-31
€171,663
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€7,236
2025-05-31
€11,090
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€5,423
2025-05-31
€8,301
2026-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€97,917
2025-05-31
€111,905
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
89/100 · Laskussa
71.4 %2025-05-31: 79.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
4.40x2025-05-31: 4.54x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
66/100 · Nousussa
6.5 %2025-05-31: 4.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste79.5 %71.4 %
Maksuvalmius4.54x4.40x
Liikevoitto-%4.7 %6.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3003793-9
ALV-tunnusFI30037939
EU-tunnusFIFPRO.3003793-9
KuntaMäntyharju
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-05-31Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-05-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-06-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-06-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväIsännöinti Taipale Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
72 verrokkia
Omavaraisuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Kannattavuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika32 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika49 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1777/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-23 02.4677/100 · v0.14
B2 → A3 · +19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1558/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
53/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
62/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Isännöinti Taipale Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.