Yritysprofiili

Jarmo Seppälä Oy

Jarmo Seppälä Oy:n kotipaikka on Alajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-09-07. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €26,764 ja liikevoitto €12,538.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2351421-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2351421-5
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Alajärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-09-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-08-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Nielutie 7, 62900, Alajärvi

Tietoa yrityksestä Jarmo Seppälä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Jarmo Seppälä Oy:n sijaintipaikkakunta on Alajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-09-07. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €26,764 ja liikevoitto €12,538. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €26,764 sekä tilikauden tulokseksi €10,026. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -1.5%, liikevoittoprosentti +46.8% ja omavaraisuusaste +48.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-1.5%
Liikevoittoprosentti46.8%
Omavaraisuusaste48.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€26,929Edellinen: €19,673
Edellisten tilikausien voitto/tappio€29,845Edellinen: €19,115
Oma pääoma€42,370Edellinen: €34,074
Velat€45,268Edellinen: €46,047
Vaihtuvat vastaavat€27,793Edellinen: €19,673
Current liabilities€45,268Edellinen: €46,047
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€27,161
2024-10-31
€26,764
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€15,628
2024-10-31
€12,538
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€12,459
2024-10-31
€10,026
2025-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€80,121
2024-10-31
€87,638
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
60/100 · Nousussa
48.4 %2024-10-31: 42.5 %
MaksuvalmiusVälttävä
20/100 · Nousussa
0.59x2024-10-31: 0.43x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
46.9 %2024-10-31: 57.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste42.5 %48.4 %
Maksuvalmius0.43x0.59x
Liikevoitto-%57.5 %46.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2351421-5
ALV-tunnusFI23514215
EU-tunnusFIFPRO.2351421-5
KuntaAlajärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-08-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2010-09-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2011-10-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväJarmo Seppälä Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
88 verrokkia
Omavaraisuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika49 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika50 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-16 14.5578/100 · v0.14
A3 → A3 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1472/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1472/100 · v0.13
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1363/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Jarmo Seppälä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.