Yritysprofiili

Kalevi Saari Oy

Kalevi Saari Oy:n kotipaikka on Tervola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-01-24. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €4,604,544 ja liikevoitto €272,043.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1545897-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1545897-0
Toimiala
Tieliikenteen tavarankuljetus
Kunta
Tervola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1996-01-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1999-08-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Itäpuolentie 3302, 95300, Tervola

Tietoa yrityksestä Kalevi Saari Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kalevi Saari Oy:n sijaintipaikkakunta on Tervola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-01-24. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €4,604,544 ja liikevoitto €272,043. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €4,604,544 sekä tilikauden tulokseksi €168,015. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +27.9%, liikevoittoprosentti +5.9% ja omavaraisuusaste +25.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys27.9%
Liikevoittoprosentti5.9%
Omavaraisuusaste25.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€1,117,595Edellinen: €988,554
Edellisten tilikausien voitto/tappio€414,620Edellinen: €281,240
Oma pääoma€591,044Edellinen: €459,809
Velat€1,764,813Edellinen: €1,537,642
Vaihtuvat vastaavat€1,335,960Edellinen: €1,152,097
Current liabilities€879,989Edellinen: €835,855
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€3,599,680
2024-10-31
€4,604,544
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€193,410
2024-10-31
€272,043
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€170,160
2024-10-31
€168,015
2025-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,997,451
2024-10-31
€2,355,858
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
31/100 · Nousussa
25.1 %2024-10-31: 23.0 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
42/100 · Nousussa
1.27x2024-10-31: 1.18x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
65/100 · Nousussa
5.9 %2024-10-31: 5.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste23.0 %25.1 %
Maksuvalmius1.18x1.27x
Liikevoitto-%5.4 %5.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1545897-0
ALV-tunnusFI15458970
EU-tunnusFIFPRO.1545897-0
KuntaTervola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1996-01-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1999-04-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1999-04-27Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1999-04-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1999-08-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväKalevi Saari Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
83 verrokkia
Omavaraisuus47%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika203 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika192 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1770/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-23 22.3970/100 · v0.14
B1 → A3 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
32/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 30 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
94/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

30 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-22

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kalevi Saari Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.