Yritysprofiili

Kuvaria Oy

Kuvaria Oy:n kotipaikka on Varkaus. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-08-17. Toimiala on valokuvaustarvikkeiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €83,262 ja liikevoitto €904.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3381544-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3381544-1
Toimiala
Valokuvaustarvikkeiden vähittäiskauppa
Kunta
Varkaus
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-08-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-08-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pirnankatu 4, 78200, Varkaus

Tietoa yrityksestä Kuvaria Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Kuvaria Oy:n sijaintipaikkakunta on Varkaus. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-08-17. Toimiala on valokuvaustarvikkeiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €83,262 ja liikevoitto €904. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €83,262 sekä tilikauden tulokseksi -€519. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -36.1%, liikevoittoprosentti +1.1% ja omavaraisuusaste +35.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-36.1%
Liikevoittoprosentti1.1%
Omavaraisuusaste35.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€1,430Edellinen: €1,455
Rahat ja pankkisaamiset€18,004Edellinen: €22,573
Edellisten tilikausien voitto/tappio€19,753Edellinen: €0
Oma pääoma€19,234Edellinen: €19,753
Velat€34,757Edellinen: €42,806
Vaihtuvat vastaavat€21,594Edellinen: €24,679
Current liabilities€24,637Edellinen: €24,022
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€130,220
2025-01-31
€83,262
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€28,650
2025-01-31
€904
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€19,753
2025-01-31
-€519
2026-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€62,558
2025-01-31
€53,991
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
45/100 · Nousussa
35.6 %2025-01-31: 31.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
26/100 · Laskussa
0.79x2025-01-31: 1.00x
Liikevoitto-%Välttävä
53/100 · Laskussa
1.1 %2025-01-31: 22.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste31.6 %35.6 %
Maksuvalmius1.00x0.79x
Liikevoitto-%22.0 %1.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3381544-1
ALV-tunnusFI33815441
EU-tunnusFIFPRO.3381544-1
KuntaVarkaus
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-08-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-08-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-09-18Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-09-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväKuvaria Oy
Luokitus nousiB3 → B2 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä51/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
368 verrokkia
Omavaraisuus40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika147 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika87 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-09-18 01.0851/100 · v0.14
B3 → B2 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1444/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1444/100 · v0.13
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1351/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
37/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-02-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Kuvaria Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.