Yritysprofiili

Lumidens Oy

Lumidens Oy:n kotipaikka on Saarenkylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-12-14. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €376,971 ja liikevoitto €37,436.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2953368-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2953368-7
Toimiala
Hammaslääkäripalvelut
Kunta
Saarenkylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-12-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-11-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Katajarinteentie 22, 96900, Saarenkylä

Verkkosivu: https://lumidense.comLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Lumila Perttu VilleVarsinainen jäsen
Lumila HannahVarajäsen
Joonas JyrinkiPäävastuullinen tilintarkastaja

Tietoa yrityksestä Lumidens Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Lumidens Oy:n sijaintipaikkakunta on Saarenkylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-12-14. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €376,971 ja liikevoitto €37,436. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €376,971 sekä tilikauden tulokseksi €30,371. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -8.4%, liikevoittoprosentti +9.5% ja omavaraisuusaste +83.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-8.4%
Liikevoittoprosentti9.5%
Omavaraisuusaste83.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€18,128Edellinen: €18,204
Rahat ja pankkisaamiset€46,836Edellinen: €50,001
Edellisten tilikausien voitto/tappio€210,331Edellinen: €193,069
Tulos ennen veroja€38,045Edellinen: €44,676
Oma pääoma€243,202Edellinen: €231,338
Velat€48,105Edellinen: €54,711
Vaihtuvat vastaavat€64,725Edellinen: €73,872
Current liabilities€19,445Edellinen: €22,209
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€390,349
2022-12-31
€410,098
2023-12-31
€411,393
2024-12-31
€376,971
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€71,415
2022-12-31
€63,380
2023-12-31
€46,367
2024-12-31
€37,436
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€57,351
2022-12-31
€57,351
2023-12-31
€35,770
2024-12-31
€30,371
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€188,431
2022-12-31
€270,406
2023-12-31
€286,050
2024-12-31
€291,308
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
83.5 %2024-12-31: 80.9 %
MaksuvalmiusHyvä
80/100 · Nousussa
2.41x2024-12-31: 2.25x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
74/100 · Laskussa
9.5 %2024-12-31: 10.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste93.5 %78.6 %80.9 %83.5 %
Maksuvalmius--2.25x2.41x
Liikevoitto-%18.2 %14.8 %10.8 %9.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2953368-7
EU-tunnusFIFPRO.2953368-7
KuntaSaarenkylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-11-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-12-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-12-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Lumila Perttu VilleVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Lumila HannahVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Joonas JyrinkiPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväLumidens Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
439 verrokkia
Omavaraisuus80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Kannattavuus61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika238 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika185 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-25 00.0883/100 · v0.14
B1 → A2 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1568/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1462/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
56/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Lumidens Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.