Yritysprofiili

Lumo Rakennus Oy

Lumo Rakennus Oy:n kotipaikka on Kello. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-04-09. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,228,238 ja liikevoitto €100,682.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2539244-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2539244-2
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Kello
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-04-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-03-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Karpalotie 9, 90820, Kello

Verkkosivu: https://www.lumorakennus.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Lumo Rakennus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Lumo Rakennus Oy:n sijaintipaikkakunta on Kello. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-04-09. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,228,238 ja liikevoitto €100,682. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,228,238 sekä tilikauden tulokseksi €57,172. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +13.3%, liikevoittoprosentti +4.5% ja omavaraisuusaste +38.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys13.3%
Liikevoittoprosentti4.5%
Omavaraisuusaste38.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€23,600Edellinen: €840
Inventory€23,015Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€269,312Edellinen: €311,037
Advances received€39,262Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€420,915Edellinen: €368,217
Oma pääoma€483,087Edellinen: €462,945
Velat€776,785Edellinen: €433,518
Vaihtuvat vastaavat€399,091Edellinen: €377,593
Current liabilities€273,659Edellinen: €226,053
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,966,300
2024-12-31
€2,228,238
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€125,136
2024-12-31
€100,682
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€89,728
2024-12-31
€57,172
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€896,463
2024-12-31
€1,259,872
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
49/100 · Laskussa
39.6 %2024-12-31: 51.6 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
36/100 · Laskussa
1.07x2024-12-31: 1.38x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
61/100 · Laskussa
4.5 %2024-12-31: 6.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste51.6 %39.6 %
Maksuvalmius1.38x1.07x
Liikevoitto-%6.4 %4.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2539244-2
ALV-tunnusFI25392442
EU-tunnusFIFPRO.2539244-2
KuntaKello
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-03-14Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-03-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-03-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-04-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaLumo Rakennus Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
175 verrokkia
Omavaraisuus45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Maksuvalmius69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika142 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika182 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1766/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-05 12.4166/100 · v0.14
B2 → B1 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1555/100 · v0.14
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
68/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Lumo Rakennus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.