Yritysprofiili

Mäntsälän Saha Oy

Mäntsälän Saha Oy:n kotipaikka on Mäntsälä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1979-02-28. Toimiala on puun sahaus ja höyläys. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €1,561,419 ja liikevoitto €79,018.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0292484-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0292484-8
Toimiala
Puun sahaus ja höyläys
Kunta
Mäntsälä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1979-02-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1979-05-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: LAHDENTIE 2, 04600, Mäntsälä

Puhelin: +358207290720Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.mantsalan-saha.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Antti PerttiläToimitusjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Mäntsälän Saha Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mäntsälän Saha Oy:n sijaintipaikkakunta on Mäntsälä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1979-02-28. Toimiala on puun sahaus ja höyläys. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €1,561,419 ja liikevoitto €79,018. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,561,419 sekä tilikauden tulokseksi €54,201. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +5.5%, liikevoittoprosentti +5.1% ja omavaraisuusaste +71.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys5.5%
Liikevoittoprosentti5.1%
Omavaraisuusaste71.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Henkilöstö9Edellinen: 9
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€1,526,000
2021-12-31
€2,155,948
2022-09-30
€1,386,616
2023-09-30
€1,479,638
2024-09-30
€1,561,419
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€81,000
2021-12-31
€113,845
2022-09-30
€55,255
2023-09-30
€94,948
2024-09-30
€79,018
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€49,000
2021-12-31
€75,132
2022-09-30
€27,553
2023-09-30
€61,355
2024-09-30
€54,201
2025-09-30
Varat -kehitys5 kautta
€1,971,000
2021-12-31
€2,051,267
2022-09-30
€2,084,875
2023-09-30
€1,966,811
2024-09-30
€2,043,000
2025-09-30

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Liikevaihto 20251 561 419 €
Tilikauden tulos 202554 201 €
Tase yhteensä 20252 043 000 €
Avainluku20252024202320222021
Liikevaihto1 561 419 €1 479 638 €1 386 616 €2 155 948 €1 526 000 €
Liikevaihdon kehitys5,5 %6,7 %−35,7 %41,3 %-
Liikevoitto79 018 €94 948 €55 255 €113 845 €81 000 €
EBIT5,1 %6,4 %4 %5,3 %5,3 %
Tilikauden tulos54 201 €61 355 €27 553 €75 132 €49 000 €
Omavaraisuusaste71,8 %71,2 %64,4 %63,4 %61,7 %
Tase yhteensä2 043 000 €1 966 811 €2 084 875 €2 051 267 €1 971 000 €
Henkilöstö9999-

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
90/100 · Nousussa
71.8 %2024-09-30: 71.2 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
38/100 · Nousussa
1.13x2024-09-30: 1.00x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
63/100 · Laskussa
5.1 %2024-09-30: 6.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-09-302023-09-302024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste61.7 %63.4 %64.4 %71.2 %71.8 %
Maksuvalmius0.56x0.73x0.79x1.00x1.13x
Liikevoitto-%5.3 %5.3 %4.0 %6.4 %5.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0292484-8
ALV-tunnusFI02924848
EU-tunnusFIFPRO.0292484-8
KuntaMäntsälä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1979-02-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1979-05-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1979-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Antti PerttiläToimitusjohtajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Merja PerttiläToimisto/talousLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Esa KiuruPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMäntsälän Saha Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuRekisteri- ja tilastopohjainen näyttöRekisteri- ja tilastopohjainen
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
A3
2026-10-1870/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-1470/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Rekisteri- ja tilastopohjainen

Luokitus perustuu rekisteri-, toimiala- ja alueellisiin tietoihin, koska Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
68/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 47 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-12

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mäntsälän Saha Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.