Yritysprofiili

Matka-Mainio Oy

Matka-Mainio Oy:n kotipaikka on Nilsiä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1986-12-10. Toimiala on matkanjärjestäjien toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €2,791,347 ja liikevoitto €140,935.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0648223-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0648223-1
Toimiala
Matkanjärjestäjien toiminta
Kunta
Nilsiä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1986-12-10
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1987-02-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Laitilantie 17 as. 3, 73300, Nilsiä

Tietoa yrityksestä Matka-Mainio Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Matka-Mainio Oy:n sijaintipaikkakunta on Nilsiä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1986-12-10. Toimiala on matkanjärjestäjien toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €2,791,347 ja liikevoitto €140,935. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,791,347 sekä tilikauden tulokseksi €112,789. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +14.1%, liikevoittoprosentti +5.0% ja omavaraisuusaste +60.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys14.1%
Liikevoittoprosentti5.0%
Omavaraisuusaste60.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€10,668Edellinen: €17,201
Rahat ja pankkisaamiset€322,560Edellinen: €304,851
Advances received€268,876Edellinen: €252,331
Edellisten tilikausien voitto/tappio€341,831Edellinen: €242,686
Oma pääoma€463,030Edellinen: €371,541
Velat€309,142Edellinen: €304,858
Vaihtuvat vastaavat€433,435Edellinen: €408,945
Current liabilities€309,142Edellinen: €303,701
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€2,447,383
2025-01-31
€2,791,347
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€150,038
2025-01-31
€140,935
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€120,445
2025-01-31
€112,789
2026-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€676,398
2025-01-31
€772,172
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
92.0 %2025-01-31: 87.6 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
35/100 · Nousussa
1.04x2025-01-31: 1.00x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
63/100 · Laskussa
5.0 %2025-01-31: 6.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste87.6 %92.0 %
Maksuvalmius1.00x1.04x
Liikevoitto-%6.1 %5.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0648223-1
ALV-tunnusFI06482231
EU-tunnusFIFPRO.0648223-1
KuntaNilsiä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1986-12-10Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1987-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1987-02-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväMatka-Mainio Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-04
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
187 verrokkia
Omavaraisuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Kannattavuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika178 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika180 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-04 05.5783/100 · v0.14
A3 → A2 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1575/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1465/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
71/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 39 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
94/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

27 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Matka-Mainio Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.