Yritysprofiili

Merineule Oy

Merineule Oy:n kotipaikka on Kustavi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1983-01-20. Toimiala on neulevaatteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €146,458 ja liikevoitto -€3,722.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0502886-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0502886-2
Toimiala
Neulevaatteiden valmistus
Kunta
Kustavi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1983-01-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1983-03-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kivimaantie 24 B, 23360, Kustavi

Puhelin: +3582876347Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.merineule.fiLähdehavainto

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/merineuleLähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/merineule?igsh=cXRkbDhiaWUyMXZ6&utm_source=qrLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Katri VehanenToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Merineule Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Merineule Oy:n sijaintipaikkakunta on Kustavi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1983-01-20. Toimiala on neulevaatteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €146,458 ja liikevoitto -€3,722. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €146,458 sekä tilikauden tulokseksi -€5,104. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -11.1%, liikevoittoprosentti -2.5% ja omavaraisuusaste +41.4%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Valmistamme vaatteita Suomessa valmistetuista neuleista.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-11.1%
Liikevoittoprosentti-2.5%
Omavaraisuusaste41.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€87,566Edellinen: €85,123
Rahat ja pankkisaamiset€751Edellinen: €1,172
Edellisten tilikausien voitto/tappio€27,380Edellinen: €48,093
Tulos ennen veroja-€5,104Edellinen: -€20,713
Oma pääoma€39,094Edellinen: €44,199
Velat€55,277Edellinen: €48,277
Vaihtuvat vastaavat€92,476Edellinen: €90,005
Current liabilities€32,316Edellinen: €27,063
Henkilöstö3Edellinen: 3
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€193,850
2022-02-28
€185,699
2023-02-28
€162,592
2024-02-29
€164,728
2025-02-28
€146,458
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€12,618
2022-02-28
-€22,530
2023-02-28
-€5,509
2024-02-29
-€19,275
2025-02-28
-€3,722
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€9,979
2022-02-28
-€23,244
2023-02-28
-€6,813
2024-02-29
-€20,713
2025-02-28
-€5,104
2026-02-28
Varat -kehitys5 kautta
€129,227
2022-02-28
€121,596
2023-02-28
€108,988
2024-02-29
€92,476
2025-02-28
€94,371
2026-02-28

Muut talousluvut

Muita yrityksen talouslukuja PRH:n tilinpäätöstietojen lisäksi.

Liikevaihto 2026146 457 €
Tilikauden tulos 2026−5 104 €
Tase yhteensä 202694 371 €
Avainluku20262025202420232022
Liikevaihto146 457 €164 728 €162 592 €185 699 €193 850 €
Liikevaihdon kehitys−11,1 %1,3 %−12,4 %−4,2 %11,8 %
Liikevoitto−3 722 €−19 275 €−5 509 €−22 530 €12 618 €
EBIT−2,5 %−11,7 %−3,4 %−11,5 %6,3 %
Tilikauden tulos−5 104 €−20 713 €−6 812 €−23 244 €9 979 €
Tulos ennen veroja−5 104 €−20 713 €−6 812 €−23 244 €12 445 €
Omavaraisuusaste41,4 %47,8 %59,6 %59 %73,5 %
Tase yhteensä94 371 €92 476 €108 988 €121 596 €129 227 €
Henkilöstö33444

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
52/100 · Laskussa
41.4 %2025-02-28: 47.8 %
MaksuvalmiusHyvä
91/100 · Laskussa
2.73x2025-02-28: 3.19x
Liikevoitto-%Heikko
44/100 · Nousussa
-2.5 %2025-02-28: -11.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-02-282023-02-282024-02-292025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste73.5 %59.0 %59.6 %47.8 %41.4 %
Maksuvalmius--3.92x3.19x2.73x
Liikevoitto-%6.3 %-11.5 %-3.4 %-11.7 %-2.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0502886-2
ALV-tunnusFI05028862
EU-tunnusFIFPRO.0502886-2
KuntaKustavi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1983-01-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1983-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1983-03-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Katri VehanenToimitusjohtajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Juha HeikkolaPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Merja LikitaloHallitus: varsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Sisko VehanenHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMerineule Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-10-30
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1679 verrokkia
Omavaraisuus42%
Heikompi kuin 58 % verrokeista
Kannattavuus18%
Heikompi kuin 82 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika217 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika214 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-10-30 21.1966/100 · v0.15
A3 → B1 · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
A3
2026-10-1770/100 · v0.15
B1 → A3 · +3 pistettä
  • Riskitekijä poistui: Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella.
B1
2026-09-19 21.0167/100 · v0.14
A3 → B1 · -5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1472/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
75/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 43 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
3.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
17.9.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
28.2.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-02-28.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Merineule Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.