Yritysprofiili

Moves Oy

Moves Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2005-06-01. Toimiala on muu teollisuuskäyttöön tarkoitettujen koneiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €4,680,076 ja liikevoitto €711,579.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1909057-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1909057-9
Toimiala
Muu teollisuuskäyttöön tarkoitettujen koneiden tukkukauppa
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2005-06-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2004-07-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Maanmittarintie 1, 01260, Vantaa

Verkkosivu: https://www.moves.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Moves Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Moves Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2005-06-01. Toimiala on muu teollisuuskäyttöön tarkoitettujen koneiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €4,680,076 ja liikevoitto €711,579. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €4,680,076 sekä tilikauden tulokseksi €34,681. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -18.5%, liikevoittoprosentti +15.2% ja omavaraisuusaste +19.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-18.5%
Liikevoittoprosentti15.2%
Omavaraisuusaste19.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€29,074Edellinen: €19,955
Inventory€1,282,126Edellinen: €1,268,801
Rahat ja pankkisaamiset€829,128Edellinen: €843,122
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,849Edellinen: €452,419
Oma pääoma€545,530Edellinen: €1,060,849
Velat€2,324,688Edellinen: €1,923,422
Vaihtuvat vastaavat€2,789,215Edellinen: €2,748,867
Current liabilities€2,324,688Edellinen: €1,923,422
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€5,742,186
2024-08-31
€4,680,076
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,337,480
2024-08-31
€711,579
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€600,430
2024-08-31
€34,681
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€2,984,272
2024-08-31
€2,870,218
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
24/100 · Laskussa
19.0 %2024-08-31: 35.5 %
MaksuvalmiusVälttävä
30/100 · Laskussa
0.91x2024-08-31: 1.10x
Liikevoitto-%Hyvä
88/100 · Laskussa
15.1 %2024-08-31: 23.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste35.5 %19.0 %
Maksuvalmius1.10x0.91x
Liikevoitto-%23.2 %15.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1909057-9
ALV-tunnusFI19090579
EU-tunnusFIFPRO.1909057-9
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2005-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2005-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2005-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2005-06-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2005-06-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväMoves Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-10-02
Mallin pistemäärä58/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika179 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika179 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-02 03.0858/100 · v0.14
B1 → B2 · -6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 21 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Moves Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.