Yritysprofiili

MVM Yhtymä Oy

MVM Yhtymä Oy:n kotipaikka on Rymättylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-08-20. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €419,273 ja liikevoitto €139,968.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2931821-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2931821-5
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Rymättylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-08-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-08-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Velusmaantie 91, 21140, Rymättylä

Tietoa yrityksestä MVM Yhtymä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MVM Yhtymä Oy:n sijaintipaikkakunta on Rymättylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-08-20. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €419,273 ja liikevoitto €139,968. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €419,273 sekä tilikauden tulokseksi €108,129. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +28.8%, liikevoittoprosentti +33.4% ja omavaraisuusaste +48.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys28.8%
Liikevoittoprosentti33.4%
Omavaraisuusaste48.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€58,938Edellinen: €27,811
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,388Edellinen: €104,123
Oma pääoma€113,016Edellinen: €194,888
Velat€121,287Edellinen: €74,519
Vaihtuvat vastaavat€164,347Edellinen: €216,104
Current liabilities€121,287Edellinen: €49,593
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€325,592
2023-12-31
€419,273
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€111,597
2023-12-31
€139,968
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€88,264
2023-12-31
€108,129
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€269,407
2023-12-31
€234,304
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
60/100 · Laskussa
48.2 %2023-12-31: 72.3 %
MaksuvalmiusHeikko
16/100 · Laskussa
0.49x2023-12-31: 0.56x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
33.4 %2023-12-31: 34.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste72.3 %48.2 %
Maksuvalmius0.56x0.49x
Liikevoitto-%34.3 %33.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2931821-5
ALV-tunnusFI29318215
EU-tunnusFIFPRO.2931821-5
KuntaRymättylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-08-14Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-08-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-08-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-08-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMVM Yhtymä Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
230 verrokkia
Omavaraisuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika63 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-27 13.2973/100 · v0.14
B2 → A3 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1555/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1454/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
64/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-30.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MVM Yhtymä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.