Yritysprofiili

Netura Oy

Netura Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-09-04. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €35,856 ja liikevoitto €1,469.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3472055-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3472055-9
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-09-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-08-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sorvaajankatu 15, 00880, Helsinki

Tietoa yrityksestä Netura Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Netura Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-09-04. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €35,856 ja liikevoitto €1,469. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €35,856 sekä tilikauden tulokseksi €1,175. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +13.7%, liikevoittoprosentti +4.1% ja omavaraisuusaste +83.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys13.7%
Liikevoittoprosentti4.1%
Omavaraisuusaste83.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €7
Rahat ja pankkisaamiset€1,546Edellinen: €1,264
Edellisten tilikausien voitto/tappio€882Edellinen: €0
Oma pääoma€2,057Edellinen: €882
Velat€408Edellinen: €381
Vaihtuvat vastaavat€2,465Edellinen: €1,264
Current liabilities€408Edellinen: €381
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€31,533
2025-05-31
€35,856
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,104
2025-05-31
€1,469
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€882
2025-05-31
€1,175
2026-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,264
2025-05-31
€2,465
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
83.5 %2025-05-31: 69.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.79x2025-05-31: 3.31x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
60/100 · Nousussa
4.1 %2025-05-31: 3.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste69.8 %83.5 %
Maksuvalmius3.31x3.79x
Liikevoitto-%3.5 %4.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3472055-9
ALV-tunnusFI34720559
EU-tunnusFIFPRO.3472055-9
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-08-30Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-08-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-09-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-09-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväNetura Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-11-04
Mallin pistemäärä71/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
432 verrokkia
Omavaraisuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika124 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika107 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Samanaikainen elpyminen 3 talouden osa-alueella
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
A3
2026-11-0471/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-11-01 14.5571/100 · v0.15
B1 → A3 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-10-1769/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-29 22.3269/100 · v0.14
B3 → B1 · +27 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
35/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
2.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-05-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Netura Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.