Yritysprofiili

Nimca Oy

Nimca Oy:n kotipaikka on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-01-03. Toimiala on koneiden, laitteiden, laivojen ja lentokoneiden agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €16,517 ja liikevoitto -€978.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2008663-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2008663-0
Toimiala
Koneiden, laitteiden, laivojen ja lentokoneiden agentuuritoiminta
Kunta
Jyväskylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2006-01-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2005-12-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Korteniityntie 71, 40740, Jyväskylä

Puhelin: +358405653623Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://osako.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Heinisuo Niko MarkusToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Nimca Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Nimca Oy:n sijaintipaikkakunta on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-01-03. Toimiala on koneiden, laitteiden, laivojen ja lentokoneiden agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €16,517 ja liikevoitto -€978. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €16,517 sekä tilikauden tulokseksi -€978. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +6.5%, liikevoittoprosentti -5.9% ja omavaraisuusaste +99.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys6.5%
Liikevoittoprosentti-5.9%
Omavaraisuusaste99.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €834
Rahat ja pankkisaamiset€38,194Edellinen: €60,993
Edellisten tilikausien voitto/tappio€242,263Edellinen: €268,134
Oma pääoma€243,785Edellinen: €266,047
Velat€1,725Edellinen: €2,509
Vaihtuvat vastaavat€39,180Edellinen: €61,979
Current liabilities€1,725Edellinen: €2,509
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€0
2021-12-31
€15,512
2024-12-31
€16,517
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
-€1,333
2021-12-31
-€6,702
2023-12-31
-€4,586
2024-12-31
-€978
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€1,332
2021-12-31
-€696
2022-12-31
-€696
2023-12-31
-€4,586
2024-12-31
-€978
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€332,015
2022-12-31
€295,892
2023-12-31
€268,557
2024-12-31
€245,510
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.3 %2024-12-31: 99.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
22.14x2024-12-31: 24.31x
Liikevoitto-%Heikko
35/100 · Nousussa
-5.9 %2024-12-31: -28.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-98.5 %99.4 %99.1 %99.3 %
Maksuvalmius---24.31x22.14x
Liikevoitto-%----28.1 %-5.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2008663-0
EU-tunnusFIFPRO.2008663-0
KuntaJyväskylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2005-12-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2006-01-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Heinisuo Niko MarkusToimitusjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Heinisuo Kirsi JohannaProkuristiLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Heinisuo Niko MarkusVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 72%
Kirsi HeinisuoHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaNimca Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
127 verrokkia
Omavaraisuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Kannattavuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Maksuvalmius95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika139 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-15 20.5068/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1562/100 · v0.14
B1 → B1
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1462/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
52/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 20 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Nimca Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.