Yritysprofiili

NK-Con Oy

NK-Con Oy:n kotipaikka on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-01-11. Toimiala on yleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €801,628 ja liikevoitto €90,553.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2448928-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2448928-5
Toimiala
Yleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden korjaus ja huolto
Kunta
Vaasa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-01-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2011-12-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rinnakkaistie 17, 65350, Vaasa

Postiosoite: Rantatie 352, 65460, Tölby

Verkkosivu: https://www.nk-con.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä NK-Con Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

NK-Con Oy:n sijaintipaikkakunta on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-01-11. Toimiala on yleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €801,628 ja liikevoitto €90,553. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €801,628 sekä tilikauden tulokseksi €71,604. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +22.9%, liikevoittoprosentti +11.3% ja omavaraisuusaste +72.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys22.9%
Liikevoittoprosentti11.3%
Omavaraisuusaste72.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€12,238Edellinen: €12,455
Rahat ja pankkisaamiset€85,027Edellinen: €72,458
Edellisten tilikausien voitto/tappio€235,094Edellinen: €179,129
Oma pääoma€316,698Edellinen: €266,094
Velat€120,069Edellinen: €76,036
Vaihtuvat vastaavat€140,971Edellinen: €112,416
Current liabilities€94,098Edellinen: €76,036
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€643,617
2023-12-31
€652,176
2024-12-31
€801,628
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€89,410
2023-12-31
€101,019
2024-12-31
€90,553
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€67,058
2023-12-31
€76,965
2024-12-31
€71,604
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€388,733
2023-12-31
€342,130
2024-12-31
€436,767
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
91/100 · Laskussa
72.5 %2024-12-31: 77.8 %
MaksuvalmiusVälttävä
30/100 · Laskussa
0.90x2024-12-31: 0.95x
Liikevoitto-%Hyvä
78/100 · Laskussa
11.1 %2024-12-31: 15.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste52.9 %77.8 %72.5 %
Maksuvalmius0.34x0.95x0.90x
Liikevoitto-%13.8 %15.2 %11.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2448928-5
ALV-tunnusFI24489285
EU-tunnusFIFPRO.2448928-5
KuntaVaasa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2012-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-01-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-01-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2025-11-14Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväNK-Con Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-11-03
Mallin pistemäärä80/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1272 verrokkia
Omavaraisuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Maksuvalmius69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika117 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
A2
2026-11-03 11.2980/100 · v0.15
A3 → A2 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
A3
2026-10-1877/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-03 13.4377/100 · v0.14
B1 → A3 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
50/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 14 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

NK-Con Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.