Yritysprofiili

NorthSafe Oy

NorthSafe Oy:n kotipaikka on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-01-14. Toimiala on teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €183,916 ja liikevoitto €4,759.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2663308-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2663308-4
Toimiala
Teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus
Kunta
Sodankylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-01-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-12-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lapintie 6, 99600, Sodankylä

Tietoa yrityksestä NorthSafe Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

NorthSafe Oy:n sijaintipaikkakunta on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-01-14. Toimiala on teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €183,916 ja liikevoitto €4,759. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €183,916 sekä tilikauden tulokseksi -€228. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +13.5%, liikevoittoprosentti +2.6% ja omavaraisuusaste +13.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys13.5%
Liikevoittoprosentti2.6%
Omavaraisuusaste13.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€29,242Edellinen: €28,782
Rahat ja pankkisaamiset€1,054Edellinen: €6,039
Edellisten tilikausien voitto/tappio€6,632Edellinen: €5,698
Oma pääoma€8,904Edellinen: €9,132
Velat€58,017Edellinen: €77,494
Vaihtuvat vastaavat€38,471Edellinen: €53,047
Current liabilities€16,953Edellinen: €21,777
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€162,095
2025-03-31
€183,916
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€6,744
2025-03-31
€4,759
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€934
2025-03-31
-€228
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€86,626
2025-03-31
€66,921
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
17/100 · Nousussa
13.3 %2025-03-31: 10.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
60/100 · Nousussa
1.79x2025-03-31: 1.60x
Liikevoitto-%Välttävä
56/100 · Laskussa
2.6 %2025-03-31: 4.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste10.5 %13.3 %
Maksuvalmius1.60x1.79x
Liikevoitto-%4.2 %2.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2663308-4
ALV-tunnusFI26633084
EU-tunnusFIFPRO.2663308-4
KuntaSodankylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-12-30Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2014-12-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2015-01-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2015-01-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväNorthSafe Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-10-04
Mallin pistemäärä56/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
245 verrokkia
Omavaraisuus21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Kannattavuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika86 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika80 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-04 13.5056/100 · v0.14
B1 → B2 · -6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1562/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

NorthSafe Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.