Yritysprofiili

Optimointipalvelut Loimaa Oy

Optimointipalvelut Loimaa Oy:n kotipaikka on Loimaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-05-15. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €362,386 ja liikevoitto €66,083.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3131966-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3131966-3
Toimiala
Muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus
Kunta
Loimaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-05-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-04-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lamminkatu 23, 32200, Loimaa

Tietoa yrityksestä Optimointipalvelut Loimaa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Optimointipalvelut Loimaa Oy:n sijaintipaikkakunta on Loimaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-05-15. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €362,386 ja liikevoitto €66,083. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €362,386 sekä tilikauden tulokseksi €37,292. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +25.5%, liikevoittoprosentti +18.2% ja omavaraisuusaste +13.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys25.5%
Liikevoittoprosentti18.2%
Omavaraisuusaste13.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€9,242Edellinen: €400
Inventory€45,220Edellinen: €36,981
Advances received€1,740Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€8,713Edellinen: €8,164
Oma pääoma€46,006Edellinen: €8,713
Velat€287,490Edellinen: €355,291
Vaihtuvat vastaavat€61,651Edellinen: €65,392
Current liabilities€129,623Edellinen: €180,562
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€288,804
2024-05-31
€362,386
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€31,789
2024-05-31
€66,083
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€550
2024-05-31
€37,292
2025-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€364,005
2024-05-31
€333,496
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
17/100 · Nousussa
13.9 %2024-05-31: 2.4 %
MaksuvalmiusHeikko
12/100 · Nousussa
0.35x2024-05-31: 0.20x
Liikevoitto-%Hyvä
94/100 · Nousussa
17.8 %2024-05-31: 11.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste2.4 %13.9 %
Maksuvalmius0.20x0.35x
Liikevoitto-%11.0 %17.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3131966-3
ALV-tunnusFI31319663
EU-tunnusFIFPRO.3131966-3
KuntaLoimaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-05-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2020-05-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-05-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-05-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-05-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaOptimointipalvelut Loimaa Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
242 verrokkia
Omavaraisuus25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Kannattavuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Maksuvalmius46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika137 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika169 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-01 13.2862/100 · v0.14
B1 → B1
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1562/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
65/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Optimointipalvelut Loimaa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.