Yritysprofiili

Oravi Forest Oy

Oravi Forest Oy:n kotipaikka on Oravi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-01-13. Toimiala on puunkorjuu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,009,963 ja liikevoitto €449,671.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2803039-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2803039-1
Toimiala
Puunkorjuu
Kunta
Oravi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-01-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-12-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Oravintie 59 B, 58130, Oravi

Tietoa yrityksestä Oravi Forest Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oravi Forest Oy:n sijaintipaikkakunta on Oravi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-01-13. Toimiala on puunkorjuu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,009,963 ja liikevoitto €449,671. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €3,009,963 sekä tilikauden tulokseksi €303,256. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -11.4%, liikevoittoprosentti +14.9% ja omavaraisuusaste +49.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-11.4%
Liikevoittoprosentti14.9%
Omavaraisuusaste49.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€20,097Edellinen: €257,965
Inventory€21,239Edellinen: €16,381
Rahat ja pankkisaamiset€659,673Edellinen: €719,788
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,250,664Edellinen: €794,644
Oma pääoma€1,563,920Edellinen: €1,369,464
Velat€1,583,231Edellinen: €2,092,686
Vaihtuvat vastaavat€1,122,746Edellinen: €1,209,787
Current liabilities€838,794Edellinen: €997,309
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€3,396,977
2024-12-31
€3,009,963
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€775,399
2024-12-31
€449,671
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€564,820
2024-12-31
€303,256
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€3,462,150
2024-12-31
€3,147,151
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
62/100 · Nousussa
49.7 %2024-12-31: 39.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
27/100 · Nousussa
0.81x2024-12-31: 0.74x
Liikevoitto-%Hyvä
87/100 · Laskussa
14.8 %2024-12-31: 21.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste39.6 %49.7 %
Maksuvalmius0.74x0.81x
Liikevoitto-%21.2 %14.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2803039-1
ALV-tunnusFI28030391
EU-tunnusFIFPRO.2803039-1
KuntaOravi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2017-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-01-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-01-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväOravi Forest Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
507 verrokkia
Omavaraisuus46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika149 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika139 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-20 12.0174/100 · v0.14
A3 → A3 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1470/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1470/100 · v0.13
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1363/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
92/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oravi Forest Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.