Yritysprofiili

Ovio CarBook Oy

Ovio CarBook Oy:n kotipaikka on Säynätsalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-12-16. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €53,831 ja liikevoitto -€97,963.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2800068-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2800068-6
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Säynätsalo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-12-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-12-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Keulakaari 9, 40900, Säynätsalo

Verkkosivu: https://www.ovio.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Ovio CarBook Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ovio CarBook Oy:n sijaintipaikkakunta on Säynätsalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-12-16. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €53,831 ja liikevoitto -€97,963. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €53,831 sekä tilikauden tulokseksi -€108,813. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +105.0%, liikevoittoprosentti -182.0% ja omavaraisuusaste +5.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys105.0%
Liikevoittoprosentti-182.0%
Omavaraisuusaste5.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €3
Rahat ja pankkisaamiset€15,140Edellinen: €13,235
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€431,633Edellinen: -€356,977
Oma pääoma€10,765Edellinen: €73,048
Velat€185,091Edellinen: €112,267
Vaihtuvat vastaavat€27,085Edellinen: €37,136
Current liabilities€128,424Edellinen: €112,267
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€26,254
2024-06-30
€53,831
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€71,782
2024-06-30
-€97,963
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€74,656
2024-06-30
-€108,813
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€185,315
2024-06-30
€195,856
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
7/100 · Laskussa
5.5 %2024-06-30: 39.4 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Vakaa
0.12x2024-06-30: 0.12x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Nousussa
-182.0 %2024-06-30: -273.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste39.4 %5.5 %
Maksuvalmius0.12x0.12x
Liikevoitto-%-273.4 %-182.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2800068-6
ALV-tunnusFI28000686
EU-tunnusFIFPRO.2800068-6
KuntaSäynätsalo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-12-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-12-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-12-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-01-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-02-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaOvio CarBook Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä43/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
97 verrokkia
Omavaraisuus16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Kannattavuus14%
Heikompi kuin 86 % verrokeista
Maksuvalmius51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika170 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika174 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-1743/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-22 06.0243/100 · v0.14
B1 → B3 · -18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1461/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

27 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-20.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ovio CarBook Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.