Yritysprofiili

Oy Furmarc Ab

Oy Furmarc Ab:n kotipaikka on Kovjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1984-08-02. Toimiala on muu muualla luokittelematon rakennuspuusepäntuotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €492,060 ja liikevoitto €77,250.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0584828-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0584828-9
Toimiala
Muu muualla luokittelematon rakennuspuusepäntuotteiden valmistus
Kunta
Kovjoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1984-08-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1985-03-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Industrivägen 62, 66930, Kovjoki

Postiosoite: SÅGVÄGEN 3, 66930, Kovjoki

Puhelin: +358503452702Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.furmarc.fiLähdehavainto

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/furmarcLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Heselius Bjarne ErikVarsinainen jäsen
Heselius Gun LilianVarajäsen
Wiklund Karl GöranTilintarkastaja

Tietoa yrityksestä Oy Furmarc Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Oy Furmarc Ab:n sijaintipaikkakunta on Kovjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1984-08-02. Toimiala on muu muualla luokittelematon rakennuspuusepäntuotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €492,060 ja liikevoitto €77,250. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €492,060 sekä tilikauden tulokseksi €60,258. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -16.0%, liikevoittoprosentti +15.7% ja omavaraisuusaste +68.8%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Bolagets verksamhetsområde är såg och snickeri, tillverkning av produkter i trä, import och export av trävaror och färdig produkter i trä, handel med byggnadsförnödenheter, samt transportverksamhet.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-16.0%
Liikevoittoprosentti15.7%
Omavaraisuusaste68.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Provisions or reserves€18,466Edellinen: €16,075
Inventory€32,265Edellinen: €61,265
Rahat ja pankkisaamiset€197,339Edellinen: €148,502
Edellisten tilikausien voitto/tappio€265,459Edellinen: €235,882
Tulos ennen veroja€77,313Edellinen: €69,313
Oma pääoma€328,240Edellinen: €291,284
Velat€130,633Edellinen: €169,100
Vaihtuvat vastaavat€291,329Edellinen: €296,699
Current liabilities€86,883Edellinen: €112,850
Henkilöstö4Edellinen: 4
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€349,041
2021-12-31
€635,766
2022-12-31
€381,394
2023-12-31
€586,002
2024-12-31
€492,060
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€12,774
2021-12-31
€124,789
2022-12-31
€60,272
2023-12-31
€70,459
2024-12-31
€77,250
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€10,186
2021-12-31
€94,944
2022-12-31
€40,992
2023-12-31
€52,879
2024-12-31
€60,258
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€458,953
2023-12-31
€476,459
2024-12-31
€477,338
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
86/100 · Nousussa
68.8 %2024-12-31: 61.1 %
MaksuvalmiusHyvä
88/100 · Nousussa
2.64x2024-12-31: 1.86x
Liikevoitto-%Hyvä
89/100 · Nousussa
15.7 %2024-12-31: 12.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste41.6 %-56.5 %61.1 %68.8 %
Maksuvalmius---1.86x2.64x
Liikevoitto-%3.7 %19.6 %14.6 %12.0 %15.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0584828-9
ALV-tunnusFI05848289
EU-tunnusFIFPRO.0584828-9
KuntaKovjoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1984-08-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1985-03-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1996-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1998-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2007-06-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Heselius Bjarne ErikVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Heselius Gun LilianVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Wiklund Karl GöranTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväOy Furmarc Ab
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä84/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1686 verrokkia
Omavaraisuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika150 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika138 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-16 09.0184/100 · v0.14
A3 → A2 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1478/100 · v0.14
A3 → A3
  • Liikevaihto: Vaihteleva
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Paranee
A3
2026-09-1478/100 · v0.13
A3 → A3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1378/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
52/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 42 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Oy Furmarc Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.