Yritysprofiili

Ra-sijoitus Oy

Ra-sijoitus Oy:n kotipaikka on Kuortane. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-06-26. Toimiala on asuntojen vuokraus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €4,625 ja liikevoitto -€4,581.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3371177-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3371177-3
Toimiala
Asuntojen vuokraus
Kunta
Kuortane
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-06-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-06-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Harjuntie 5 F, 63100, Kuortane

Tietoa yrityksestä Ra-sijoitus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ra-sijoitus Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuortane. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-06-26. Toimiala on asuntojen vuokraus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €4,625 ja liikevoitto -€4,581. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €4,625 sekä tilikauden tulokseksi -€4,587. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -5.9%, liikevoittoprosentti -99.0% ja omavaraisuusaste -6.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-5.9%
Liikevoittoprosentti-99.0%
Omavaraisuusaste-6.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€7,089Edellinen: €167
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,196Edellinen: €142
Oma pääoma-€2,390Edellinen: €2,196
Velat€39,060Edellinen: €27,624
Vaihtuvat vastaavat€7,089Edellinen: €240
Current liabilities€7,000Edellinen: €1,064
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€4,382
2024-06-30
€4,914
2025-06-30
€4,625
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€178
2024-06-30
€2,568
2025-06-30
-€4,581
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€142
2024-06-30
€2,054
2025-06-30
-€4,587
2026-06-30
Varat -kehitys3 kautta
€29,867
2024-06-30
€29,821
2025-06-30
€36,670
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-6.5 %2025-06-30: 7.4 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
34/100 · Nousussa
1.01x2025-06-30: 0.16x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-99.0 %2025-06-30: 52.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste0.5 %7.4 %-6.5 %
Maksuvalmius0.56x0.16x1.01x
Liikevoitto-%4.1 %52.3 %-99.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3371177-3
EU-tunnusFIFPRO.3371177-3
KuntaKuortane
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-06-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-06-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-06-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiRa-sijoitus Oy
Luokitus laskiB2 → C · uusi analyysi 2026-10-31
Mallin pistemäärä35/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
62 verrokkia
Omavaraisuus8%
Heikompi kuin 92 % verrokeista
Kannattavuus10%
Heikompi kuin 90 % verrokeista
Maksuvalmius55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika115 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika115 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
C
2026-10-31 07.2035/100 · v0.15
B2 → C · -23 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
B2
2026-10-1758/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-15 15.2858/100 · v0.14
B2 → B2
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-06-30).
B2
2026-09-1458/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-31
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
38/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
31.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.6.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ra-sijoitus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.