Yritysprofiili

RAUROS OY

RAUROS OY:n kotipaikka on Sastamala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2005-04-28. Toimiala on metallien työstö. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €714,977 ja liikevoitto €28,988.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1960856-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1960856-9
Toimiala
Metallien työstö
Kunta
Sastamala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2005-04-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2005-04-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pappilanvainiontie 1, 38510, Sastamala

Tietoa yrityksestä RAUROS OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

RAUROS OY:n sijaintipaikkakunta on Sastamala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2005-04-28. Toimiala on metallien työstö. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €714,977 ja liikevoitto €28,988. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €714,977 sekä tilikauden tulokseksi €31,582. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +5.4%, liikevoittoprosentti +4.1% ja omavaraisuusaste +66.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys5.4%
Liikevoittoprosentti4.1%
Omavaraisuusaste66.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€8,763Edellinen: €9,885
Rahat ja pankkisaamiset€171,253Edellinen: €90,006
Edellisten tilikausien voitto/tappio€172,279Edellinen: €190,167
Oma pääoma€206,361Edellinen: €189,779
Velat€103,205Edellinen: €124,663
Vaihtuvat vastaavat€237,893Edellinen: €231,899
Current liabilities€103,205Edellinen: €124,663
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€678,079
2025-04-30
€714,977
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€5,951
2025-04-30
€28,988
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€2,888
2025-04-30
€31,582
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€314,442
2025-04-30
€309,566
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
83/100 · Nousussa
66.7 %2025-04-30: 60.4 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
58/100 · Nousussa
1.74x2025-04-30: 0.80x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
60/100 · Nousussa
4.0 %2025-04-30: -0.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste60.4 %66.7 %
Maksuvalmius0.80x1.74x
Liikevoitto-%-0.9 %4.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1960856-9
ALV-tunnusFI19608569
EU-tunnusFIFPRO.1960856-9
KuntaSastamala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2005-04-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2005-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2005-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2005-05-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2008-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväRAUROS OY
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
239 verrokkia
Omavaraisuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Kannattavuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Maksuvalmius78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika127 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika138 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Samanaikainen elpyminen 3 talouden osa-alueella
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-30 14.4283/100 · v0.14
A3 → A2 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1572/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1463/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
74/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 21 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
26.9.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.4.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-04-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

RAUROS OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.