Yritysprofiili

Renkipoeka Oy

Renkipoeka Oy:n kotipaikka on Tervakoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-11-29. Toimiala on vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €220,261 ja liikevoitto €133,343.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2074073-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2074073-5
Toimiala
Vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Kunta
Tervakoski
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2006-11-29
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2006-11-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Paistontie 203, 12400, Tervakoski

Tietoa yrityksestä Renkipoeka Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Renkipoeka Oy:n sijaintipaikkakunta on Tervakoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-11-29. Toimiala on vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €220,261 ja liikevoitto €133,343. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €220,261 sekä tilikauden tulokseksi €123,482. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +25.0%, liikevoittoprosentti +60.5% ja omavaraisuusaste +95.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys25.0%
Liikevoittoprosentti60.5%
Omavaraisuusaste95.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€14,288Edellinen: €16,470
Rahat ja pankkisaamiset€70,873Edellinen: €45,225
Edellisten tilikausien voitto/tappio€397,810Edellinen: €334,296
Oma pääoma€523,792Edellinen: €421,295
Velat€26,086Edellinen: €29,952
Vaihtuvat vastaavat€70,873Edellinen: €45,225
Current liabilities€25,466Edellinen: €28,663
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€72,382
2023-12-31
€176,229
2024-12-31
€220,261
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€15,977
2023-12-31
€86,604
2024-12-31
€133,343
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€6,307
2023-12-31
€84,499
2024-12-31
€123,482
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€388,445
2023-12-31
€459,062
2024-12-31
€549,878
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
95.3 %2024-12-31: 91.8 %
MaksuvalmiusHyvä
93/100 · Nousussa
2.78x2024-12-31: 1.45x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
56.9 %2024-12-31: 44.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste94.2 %91.8 %95.3 %
Maksuvalmius1.60x1.45x2.78x
Liikevoitto-%-18.4 %44.9 %56.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2074073-5
ALV-tunnusFI20740735
EU-tunnusFIFPRO.2074073-5
KuntaTervakoski
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2006-11-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2006-11-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2006-11-29Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenRenkipoeka Oy
Luokitus nousiB1 → A1 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä92/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
460 verrokkia
Omavaraisuus90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Kannattavuus94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika245 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika150 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A1
2026-09-22 02.1892/100 · v0.14
B1 → A1 · +23 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1363/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
71/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Renkipoeka Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.