Yritysprofiili

Rovanperä Racing Oy

Rovanperä Racing Oy:n kotipaikka on Puuppola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-09-03. Toimiala on muu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €423,946 ja liikevoitto €69,178.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2215185-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2215185-4
Toimiala
Muu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Kunta
Puuppola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-09-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-08-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Käpälämäki 40, 41120, Puuppola

Tietoa yrityksestä Rovanperä Racing Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rovanperä Racing Oy:n sijaintipaikkakunta on Puuppola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-09-03. Toimiala on muu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €423,946 ja liikevoitto €69,178. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €423,946 sekä tilikauden tulokseksi €53,065. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -6.5%, liikevoittoprosentti +16.3% ja omavaraisuusaste +9.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty4
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-6.5%
Liikevoittoprosentti16.3%
Omavaraisuusaste9.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€16,466Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€96,942Edellinen: €118,269
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€3,065Edellinen: -€55,729
Oma pääoma€64,644Edellinen: €11,579
Velat€590,974Edellinen: €643,900
Vaihtuvat vastaavat€202,041Edellinen: €128,257
Current liabilities€590,974Edellinen: €555,900
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€392,216
2022-08-31
€540,588
2023-08-31
€453,508
2024-08-31
€423,946
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
-€37,305
2022-08-31
-€11,058
2023-08-31
€55,206
2024-08-31
€69,178
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
-€39,909
2022-08-31
-€22,282
2023-08-31
€52,664
2024-08-31
€53,065
2025-08-31
Varat -kehitys4 kautta
€533,907
2022-08-31
€629,666
2023-08-31
€655,479
2024-08-31
€655,619
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
12/100 · Nousussa
9.9 %2024-08-31: 1.8 %
MaksuvalmiusHeikko
5/100 · Laskussa
0.16x2024-08-31: 0.21x
Liikevoitto-%Hyvä
89/100 · Nousussa
15.7 %2024-08-31: 12.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-08-312023-08-312024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste0.3 %0.2 %1.8 %9.9 %
Maksuvalmius0.10x0.07x0.21x0.16x
Liikevoitto-%-9.5 %-2.0 %12.2 %15.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2215185-4
ALV-tunnusFI22151854
EU-tunnusFIFPRO.2215185-4
KuntaPuuppola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2008-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-09-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2008-09-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväRovanperä Racing Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-11-01
Mallin pistemäärä59/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
33 verrokkia
Omavaraisuus18%
Heikompi kuin 82 % verrokeista
Kannattavuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika320 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika356 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B2
2026-11-01 11.2359/100 · v0.15
B1 → B2 · -1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-10-1760/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-21 16.0860/100 · v0.14
B1 → B1 · -6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1466/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
55/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rovanperä Racing Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.