Yritysprofiili

Sanfur Oy

Sanfur Oy:n kotipaikka on Evijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-05-18. Toimiala on turkisten ja nahkojen tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €50,573 ja liikevoitto -€39,485.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0956202-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0956202-6
Toimiala
Turkisten ja nahkojen tukkukauppa
Kunta
Evijärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1994-05-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1994-02-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: PUKKILANTIE 225, 62500, Evijärvi

Puhelin: +358400664505Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Sulkakoski Antti OlaviToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Sanfur Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sanfur Oy:n sijaintipaikkakunta on Evijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-05-18. Toimiala on turkisten ja nahkojen tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €50,573 ja liikevoitto -€39,485. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €50,573 sekä tilikauden tulokseksi -€27,048. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1129.8%, liikevoittoprosentti -78.1% ja omavaraisuusaste +6.5%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on valmistaa, myydä ja välittää turkisalan tuotteita. Lisäksi yhtiö voi myydä ja välittää eläimiä, maatilatalouden, ja karjatalouden tuotteita, metsämarjoja, vihanneksia, autoja, työkoneita, taide-esineitä, muovituotteita, metallivalmisteita, huonekaluja, puuesineitä, poltto- ja voiteluaineita. Yhtiö voi lisäksi ostaa, myydä ja omistaa arvopapereita. Yhtiö voi omistaa ja hallita kiinteää omaisuutta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty4
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1129.8%
Liikevoittoprosentti-78.1%
Omavaraisuusaste6.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€0Edellinen: €75,682
Rahat ja pankkisaamiset€25,660Edellinen: €1,195
Edellisten tilikausien voitto/tappio€48,626Edellinen: €42,825
Oma pääoma€31,578Edellinen: €58,626
Velat€454,726Edellinen: €358,782
Vaihtuvat vastaavat€362,000Edellinen: €293,103
Current liabilities€425,424Edellinen: €326,479
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€35,867
2021-06-30
€40,581
2022-06-30
€14,876
2023-06-30
€8,689
2024-06-30
€4,112
2025-06-30
€50,573
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
-€19,581
2021-06-30
-€25,961
2022-06-30
-€9,348
2023-06-30
-€1,846
2024-06-30
-€1,828
2025-06-30
-€39,485
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
-€3,526
2021-06-30
-€20,296
2022-06-30
-€3,023
2023-06-30
€4,109
2024-06-30
€5,801
2025-06-30
-€27,048
2026-06-30
Varat -kehitys6 kautta
€250,748
2021-06-30
€264,950
2022-06-30
€253,210
2023-06-30
€252,080
2024-06-30
€417,408
2025-06-30
€486,304
2026-06-30

Muut talousluvut

Muita yrityksen talouslukuja PRH:n tilinpäätöstietojen lisäksi.

Liikevaihto 20254 112 €
Tilikauden tulos 20255 801 €
Tase yhteensä 2025417 408 €
Avainluku20252024202320222021
Liikevaihto4 112 €8 689 €14 875 €40 581 €35 867 €
Liikevaihdon kehitys−52,7 %−41,6 %−63,3 %13,1 %5 828,5 %
Liikevoitto−1 828 €−1 846 €−9 348 €−25 961 €−19 581 €
EBIT−44,4 %−21,2 %−62,8 %−61 %−54,6 %
Tilikauden tulos5 801 €4 108 €−3 022 €−20 296 €−3 526 €
Tulos ennen veroja5 801 €4 108 €−3 022 €−20 296 €−3 526 €
Omavaraisuusaste14,1 %21 %19,2 %19,5 %28,7 %
Tase yhteensä417 408 €252 080 €253 210 €264 950 €250 748 €
Henkilöstö000--

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
8/100 · Laskussa
6.5 %2025-06-30: 14.1 %
MaksuvalmiusHeikko
2/100 · Laskussa
0.06x2025-06-30: 0.24x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-78.1 %2025-06-30: -44.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-06-302022-06-302023-06-302024-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste28.7 %19.5 %19.2 %21.0 %14.1 %6.5 %
Maksuvalmius--0.74x0.45x0.24x0.06x
Liikevoitto-%-54.6 %-61.0 %-62.8 %-21.2 %-44.4 %-78.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0956202-6
ALV-tunnusFI09562026
EU-tunnusFIFPRO.0956202-6
KuntaEvijärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1994-02-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-05-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Sulkakoski Antti OlaviToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Sulkakoski Antti OlaviVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Koivunen Eija InkeriVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaSanfur Oy
Luokitus nousiC → B3 · uusi analyysi 2026-10-30
Mallin pistemäärä42/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
42 verrokkia
Omavaraisuus17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus10%
Heikompi kuin 90 % verrokeista
Maksuvalmius55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika108 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B3
2026-10-30 18.4842/100 · v0.15
C → B3 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
C
2026-10-2834/100 · v0.15
C → C · +1 pistettä
C
2026-10-1733/100 · v0.15
C → C · +1 pistettä
  • Kannattavuus: Heikkenee → Vaihteleva
  • Uusi riskitekijä: Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella.
  • Riskitekijä poistui: Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella.
C
2026-09-28 11.5132/100 · v0.14
B1 → C · -31 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 32 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B3.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
27.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
27.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sanfur Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.