Yritysprofiili

Sarin ihania Oy

Sarin ihania Oy:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-24. Toimiala on muualla luokittelematon muiden vaatteiden ja asusteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,665 ja liikevoitto -€6,981.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3145919-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3145919-9
Toimiala
Muualla luokittelematon muiden vaatteiden ja asusteiden valmistus
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-07-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-07-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Peltolankatu 1, 15320, Lahti

Tietoa yrityksestä Sarin ihania Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sarin ihania Oy:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-24. Toimiala on muualla luokittelematon muiden vaatteiden ja asusteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,665 ja liikevoitto -€6,981. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €3,665 sekä tilikauden tulokseksi -€5,984. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -89.8%, liikevoittoprosentti -190.4% ja omavaraisuusaste +96.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty4
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-89.8%
Liikevoittoprosentti-190.4%
Omavaraisuusaste96.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€5,062Edellinen: €0
Inventory€2,726Edellinen: €4,427
Rahat ja pankkisaamiset€16,974Edellinen: €4,509
Edellisten tilikausien voitto/tappio€28,060Edellinen: €29,789
Oma pääoma€22,077Edellinen: €30,500
Velat€747Edellinen: €22,012
Vaihtuvat vastaavat€21,811Edellinen: €11,518
Current liabilities€747Edellinen: €8,233
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€68,317
2022-12-31
€61,722
2023-12-31
€35,966
2024-12-31
€3,665
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€15,222
2022-12-31
€11,185
2023-12-31
€5,636
2024-12-31
-€6,981
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€12,095
2022-12-31
€7,256
2023-12-31
€711
2024-12-31
-€5,984
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€57,277
2022-12-31
€60,674
2023-12-31
€52,512
2024-12-31
€22,823
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
96.7 %2024-12-31: 58.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
26.39x2024-12-31: 1.09x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-80.0 %2024-12-31: 15.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste47.7 %53.4 %58.1 %96.7 %
Maksuvalmius1.06x1.40x1.09x26.39x
Liikevoitto-%22.3 %18.1 %15.7 %-80.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3145919-9
ALV-tunnusFI31459199
EU-tunnusFIFPRO.3145919-9
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-07-07Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-07-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-07-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväSarin ihania Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-11-02
Mallin pistemäärä58/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
293 verrokkia
Omavaraisuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Maksuvalmius96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu8%
Heikompi kuin 92 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika300 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika215 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-11-0258/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-10-31 00.4158/100 · v0.15
A3 → B2 · -12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
A3
2026-10-2970/100 · v0.15
A3 → A3
  • Riskitekijä poistui: Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella.
A3
2026-10-1870/100 · v0.15
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
50/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
31.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
27.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2025-12-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sarin ihania Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.