Yritysprofiili

SAU Palvelut Oy

SAU Palvelut Oy:n kotipaikka on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-06-20. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €219,139 ja liikevoitto €183.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2918463-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2918463-2
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Kuopio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-06-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-05-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kehäkatu 38, 70600, Kuopio

Verkkosivu: https://www.kuopionremonttipalvelu.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä SAU Palvelut Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

SAU Palvelut Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-06-20. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €219,139 ja liikevoitto €183. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €219,139 sekä tilikauden tulokseksi -€1,508. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +15.8%, liikevoittoprosentti +0.1% ja omavaraisuusaste +39.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys15.8%
Liikevoittoprosentti0.1%
Omavaraisuusaste39.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€7,043Edellinen: €5,000
Rahat ja pankkisaamiset€12,766Edellinen: €9,249
Edellisten tilikausien voitto/tappio€24,896Edellinen: €14,794
Oma pääoma€25,888Edellinen: €28,996
Velat€39,929Edellinen: €37,613
Vaihtuvat vastaavat€20,308Edellinen: €20,273
Current liabilities€36,368Edellinen: €28,226
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€189,250
2025-05-31
€219,139
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€14,326
2025-05-31
€183
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€11,702
2025-05-31
-€1,508
2026-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€66,609
2025-05-31
€65,817
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
49/100 · Laskussa
39.3 %2025-05-31: 43.5 %
MaksuvalmiusVälttävä
18/100 · Nousussa
0.54x2025-05-31: 0.50x
Liikevoitto-%Välttävä
50/100 · Laskussa
0.1 %2025-05-31: 7.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste43.5 %39.3 %
Maksuvalmius0.50x0.54x
Liikevoitto-%7.6 %0.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2918463-2
ALV-tunnusFI29184632
EU-tunnusFIFPRO.2918463-2
KuntaKuopio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-06-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-06-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväSAU Palvelut Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä58/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
117 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Maksuvalmius49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika135 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1858/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-10-04 08.4658/100 · v0.14
B2 → B2 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1550/100 · v0.14
B2 → B2 · -3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
65/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
31.5.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-05-31.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

SAU Palvelut Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.