Yritysprofiili

Sepikaar Oy

Sepikaar Oy:n kotipaikka on Järvenpää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-02-02. Toimiala on maa- ja vesirakentamisen tekninen palvelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €47,608 ja liikevoitto €42,401.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3263683-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3263683-9
Toimiala
Maa- ja vesirakentamisen tekninen palvelu
Kunta
Järvenpää
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-02-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-01-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Oritmurrontie 42 C, 04430, Järvenpää

Tietoa yrityksestä Sepikaar Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sepikaar Oy:n sijaintipaikkakunta on Järvenpää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-02-02. Toimiala on maa- ja vesirakentamisen tekninen palvelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €47,608 ja liikevoitto €42,401. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €47,608 sekä tilikauden tulokseksi €33,812. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -37.5%, liikevoittoprosentti +89.1% ja omavaraisuusaste +96.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-37.5%
Liikevoittoprosentti89.1%
Omavaraisuusaste96.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€178,324Edellinen: €155,485
Edellisten tilikausien voitto/tappio€138,638Edellinen: €93,586
Oma pääoma€172,450Edellinen: €150,693
Velat€5,874Edellinen: €5,813
Vaihtuvat vastaavat€178,324Edellinen: €155,485
Current liabilities€5,874Edellinen: €5,813
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€76,148
2025-01-31
€47,608
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€71,846
2025-01-31
€42,401
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€57,107
2025-01-31
€33,812
2026-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€156,506
2025-01-31
€178,324
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
96.7 %2025-01-31: 96.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
30.36x2025-01-31: 26.75x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
89.1 %2025-01-31: 94.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste96.3 %96.7 %
Maksuvalmius26.75x30.36x
Liikevoitto-%94.3 %89.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3263683-9
ALV-tunnusFI32636839
EU-tunnusFIFPRO.3263683-9
KuntaJärvenpää
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-01-26Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-02-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-02-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSepikaar Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-10-04
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
336 verrokkia
Omavaraisuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Maksuvalmius94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika49 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika57 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-04 17.4375/100 · v0.14
B2 → A3 · +19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1556/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
55/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-31

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sepikaar Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.