Yritysprofiili

Stako Oy

Stako Oy:n kotipaikka on Sastamala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-02-23. Toimiala on yhdyskuntasuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €80,156 ja liikevoitto €20,135.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2673876-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2673876-7
Toimiala
Yhdyskuntasuunnittelu
Kunta
Sastamala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-02-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-02-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Postiosoite: PL 99, 38201, Sastamala

Verkkosivu: https://www.stako.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Stako Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Stako Oy:n sijaintipaikkakunta on Sastamala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-02-23. Toimiala on yhdyskuntasuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €80,156 ja liikevoitto €20,135. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €80,156 sekä tilikauden tulokseksi €23,835. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -16.6%, liikevoittoprosentti +25.1% ja omavaraisuusaste +89.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet7
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-16.6%
Liikevoittoprosentti25.1%
Omavaraisuusaste89.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€7,473Edellinen: €3,144
Edellisten tilikausien voitto/tappio€227,962Edellinen: €225,080
Oma pääoma€254,296Edellinen: €250,462
Velat€31,577Edellinen: €25,723
Vaihtuvat vastaavat€283,603Edellinen: €272,190
Current liabilities€31,577Edellinen: €25,723
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€96,157
2024-12-31
€80,156
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€49,055
2024-12-31
€20,135
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€22,882
2024-12-31
€23,835
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€276,185
2024-12-31
€285,874
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
89.0 %2024-12-31: 90.7 %
MaksuvalmiusHeikko
8/100 · Nousussa
0.24x2024-12-31: 0.12x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
25.1 %2024-12-31: 51.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste90.7 %89.0 %
Maksuvalmius0.12x0.24x
Liikevoitto-%51.0 %25.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2673876-7
ALV-tunnusFI26738767
EU-tunnusFIFPRO.2673876-7
KuntaSastamala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-02-06Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-02-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2015-02-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-03-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväStako Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
426 verrokkia
Omavaraisuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Maksuvalmius50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika28 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika43 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-20 01.3777/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1467/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1467/100 · v0.13
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1361/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

7 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Stako Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.